آموزش ابزار حرکت Move tool در فتوشاپ

آموزش ابزار حرکت Move tool در فتوشاپ

درود بر همراهان تدوین باما. در این پست با آموزش ابزار حرکت Move tool در فتوشاپ همراه شما هستیم. از اساسی‌ترین بخش‌های کار در فتوشاپ، کار با ابزارها می‌باشد. یکی از بهترین و پرکاربردترین ابزارهای فتوشاپ Move tool نام دارد. قطعا هر ادیتور یا طراحی که با برنامه فتوشاپ کار می‌کند با عملکرد این ابزار آشنا می‌باشد. اما اگر به تازگی قدم در دنیای فتوشاپ گذاشتید بهتر است با این ابزار کاربردی آشنا شوید. اگر هم یک فرد متخصص هستید، دانستن اطلاعات و دانش این ابزار برای شما مفید است.

پس در هر صورت با ما همراه باشید و در انتهای این پست آموزشی، نظرات و اطلاعات خود را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید. ابزار Move tool جهت جا به جایی تصاویر و یا ناحیه های انتخاب شده، طراحی شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد‌. ما به شما می‌آموزیم که چگونه از کلید میانبر این ابزار استفاده کنید. تا بتوانید سرعت عمل خود را در فتوشاپ ارتقا دهید. همچنین نکات، ترفند و موارد دیگری از آن را می آموزید تا در پروژه‌های خود از آن بهره‌مند شوید. پس تا پایان این مطلب با آموزش فتوشاپ همراه باشید.

فتوشاپ ابزار move tool

ابتدا باید بدانید که این ابزار در کدام قسمت از فتوشاپ قرار دارد. برای یافتن آن به سراغ پنل ابزارها در سمت چپ فتوشاپ بروید. از این ابزار برای جابه‌جایی المان‌های فتوشاپ استفاده می‌کنیم. برای آنکه سرعت عملی بالاتر داشته باشیم می‌توانیم از کلید میانبر ابزار کمک بگیریم. تنها باید در صفحه کیبورد سیستم خود کلید V را بفشارید. با فشردن تنها یک کلید خواهید دید که ابزار Move فعال می‌شود. همچنین با نگه داشتن کلید shift حرکت تصویر به طول یا عرض انجام می‌شود. حال می‌توانید با کلیک بر روی عکس با هر قسمتی در فتوشاپ، جابه‌جایی انجام دهید.

توجه داشته باشید زمانیکه تصویر تنها یک لایه پس زمینه باشد، به محض حرکت دادن ابزار Move، فتوشاپ پیامی به شما نشان می‌دهد. اخطار می‌دهد که نمی‌توانید این لایه را حرکت دهید و راه حل این است که آن لایه را از حالت پس زمینه یا بک‌گراند خارج کنید. تا بتوانید آن را حرکت دهید. به شما پیشنهاد میکنم که اصلا نگران نباشید. زیرا در آموزش ابزار حرکت Move tool می‌آموزید که خروج لایه از حالت پس‌زمینه چگونه است. برای انجام این عملیات راه حل‌های مختلفی وجود دارد که ما در این قسمت به دو روش اصلی، اصولی و ساده می‌پردازیم.

انتخاب بهترین روش

شما باید یا در پنل Layers (که در سمت چپ تصویر وجود دارد_ اگر در آن قسمت دیده نشد از منوی Window در بالای صفحه فتوشاپ آن را انتخاب کنید تا فعال شود.) روی قفل کنار لایه کلیک کنید. تا پس از چند کلیک تبدیل به لایه صفر شود. اما در روش دوم می‌توانید یک New layer باز کنید (برای باز کردن آن فقط باید دو بار بر روی قسمت خالی لایه کلیک کنید.) سپس می‌توانید اسمی برای لایه‌ی جدید انتخاب کنید‌. بدین صورت از حالت پس زمینه خارج شوید و با ابزار Move tool آن را حرکت دهید. انتخاب یک روش مناسب برای انجام آن به عهده شما می‌باشد اما به همین راحتی می‌توانید با این ابزار کاربردی کار کنید. در ادامه مطالب نکات مهم دیگری را در این باره بیان می‌کنیم.

تنظیمات move در فتوشاپ

وقتی این ابزار کاربردی در فتوشاپ شما فعال است، نوار تنظیمات آن نیز فعال می‌شود. این نوار در بالای فتوشاپ (زمانیکه تصویر را وارد کرده و این ابزار را انتخاب می‌کنید) قرار دارد.

تنظیمات move در فتوشاپ

اولین گزینه

اولین گزینه‌ی این تنظیمات Auto select می‌باشد‌. فعال کردن آن به معنای سلکت خودکار قسمت انتخاب شده می‌باشد. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که این گزینه را فعال نکنید زیرا ممکن است برای در کار یا عملکرد شما خللی ایجاد کند‌. حتی اگر قصد استفاده از چنین قابلیتی را دارید بهتر است از کلید میانبر Ctrl استفاده کنید تا از دردسرهای راه حل قبلی خلاص شوید‌. در این شرایط می‌توانید لایه‌ی منتخب خود را در هرجایی از تصویر جابه‌جا کنید‌. برای انجام آن، بر روی تصویر کلیک کنید، موس را جابه‌جا کنید و تصویر را حرکت دهید.

دومین گزینه Layer

گزینه‌ی بعدی تنظیمات گزینه Layer یا Group است. این گزینه فوق‌العاده برای کاربران بسیار مفید است. به شما اجازه می‌دهد که چند لایه را به صورت گروهی یا تکی جابه‌جا کنید. اگر لایه‌ی مرتبط آن را انتخاب کنید، می‌توانید به آسانی جابه‌جایی را انجام دهید. به همین خاطر می‌گوییم که آموزش ابزار حرکت Move tool در فتوشاپ بسیار مهم و ضروری می‌باشد.

نکته: برای آنکه بتوانید چند لایه را با یکدیگر انتخاب کنید، باید کلید Ctrl را نگه دارید و لایه های مدنظرتان را با کلیک موس انتخاب کنید.

سومین گزینه

 سومین گزینه در تنظیمات این ابزار Show transform controls است. زمانیکه این گزینه فعال باشد می‌تواند کنترل‌های Transform را نشان دهد. با این گزینه می‌توانید کنترل‌های ابعاد را تغییر دهید یا هر لایه را کوچک و بزرگ کنید. زمانیکه با این تنظیمات مفید و کاربردی آشنا باشید می‌توانید در مواقع مورد نیاز از آنها استفاده کنید.

 گزینه‌های بعدی

این گزینه‌ها که در همان منوی تنظیمات پس از گزینه Transforme مشاهده میکنید. البته آنها به طور دائم فعال نیستند و زمانی فعال می‌شوند که بیشتر از یک لایه داشته باشید. زمانی که حداقل دو تصویر در وضعیت فعال و انتخاب شده (در پنل لایه‌ها) باشد. با کمک این تنظیماتی می‌توانید نسبت ترازبندی و تنظیم فاصله لایه‌ها را انجام دهید‌‌. این ۱۲ ابزار کاربردی بسیار مفید هستند به شرط آنکه کار کردن با آنها را تمرین کنید.

قسمت پنجم از تنظیمات move

این قسمت که آیکونی مستطیل شکل دارد و در وسط آن خطی عمودی و خطی افقی بنا شده، می‌تواند چند لایه را متقارن سازی کند. همچنین می‌توانید برای دو لایه نیز استفاده کنید.

آخرین گزینه تنظیمات

زمانیکه این گزینه از تنظیمات move tool را انتخاب می‌کنید، می‌توانید در محیطی سه بعدی تغییراتی را برای طرح خود اعمال کنید.

حرکت دادن یک سوژه در راستای دقیق

زمانیکه می‌خواهید عنصر یا سوژه ای را در فتوشاپ در راستای دقیقی حرکت دهید باید به روش زیر عمل کنید.

 • ابزار ابزار move را انتخاب کنید.
 • زمانیکه می‌خواهید بدون کوچک‌ترین تغییری در زاویه عنصر یا سوژه‌ای را جابه‌جا کنید، ابتدا باید کلید Shift را در کیبورد نگه دارید.
 • حال زمانیکه کلید را نگه داشتید سوژه‌ی مدنظر شما فقط عمودی یا افقی حرکت می‌کند.
 • اگر قصد دارید از حالت عمودی به افقی حرکت کنید، می‌بایست کلید Shift را رها سازید و دوباره بگیرید. سپس به جهت دیگر یعنی افقی حرکت کنید.
 • به همین سادگی می‌توانید حرکات خود را در فتوشاپ کنترل کنید.

حرکت دادن لایه‌ها در فتوشاپ

شاید این سوال برای شما مطرح شود که چگونه لایه‌های فتوشاپ را در پنل Layer تغییر دهیم؟ ما در این بخش به این سوال کاربران پاسخ می‌دهیم. برای حرکت دادن لایه‌ها در پنل می‌توانید لایه‌ی مدنظر خود را با کلیک موس نگه دارید. سپس به سمت بالا یا پایین بکشید. تا یک لایه بالاتر یا یک لایه پایین‌تر قرار گیرد. دقت کنید که آیکون چشم کنار لایه فعال باشد تا بتوانید آن لایه را بر روی صفحه مشاهده کنید. این آسان‌ترین روش برای جابه‌جایی لایه می‌باشد.

 

حرکت دادن لایه‌ها در فتوشاپ

ترازبندی در فتوشاپ چگونه است؟

برای آنکه بتوانید ترازبندی فتوشاپ را بر روی پروژه‌های خود اعمال کنید، ابزار Move tool مخصوص این کار است. اما راه حلی ساده‌تر نیز وجود دارد. این روش حرفه‌ای تر و سریع‌تر می‌باشد. شما باید از کلیدهای میانبر Ctrl+A استفاده کنید تا کل قسمت‌های تصویر شما انتخاب شود. سپس خواهید دید که آیکون‌های تراز برای شما فعال شده است و شما می‌توانید با کمک آنها ببینید که تصویر در وسط یا جای درست خود قرار گرفته است. البته برای هر کاری در فتوشاپ یک عملیات اصلی و دیگر عملیات های فرعی نیز وجود دارد که انتخاب استفاده از هر کدام با شما می‌باشد.

جابه‌جایی سلکت در فتوشاپ

برای تغییر ناحیه‌ی انتخاب شده یا همان سلکت، میتوان خیلی سریع و بدون اتلاف وقت عمل کرد. تغییر سلکت را می‌توانید با ابزار معروف Free Transform انجام دهید. مزیت استفاده از Transform این است که ناحیه ی سلکت شده تغییر می‌کند اما دیگر نواحی و محتویات تصویر ثابت و دست نخورده باقی می‌ماند. به همین خاطر است که ادیتورهای ماهر از این ابزار کمک می‌گیرند و عقیده دارند که این ابزار بهترین کارایی را از خود نشان می‌دهد. لازم است بدانید زمانیکه قصد دارید از ابزار Marquee برای پرسپکتیو استفاده کنید، مزیت این روش را بیشتر درک می‌کنید. شاید برای شما جالب باشد که با ابزارهای زیادی می‌توان جابه‌جایی سلکت را انجام داد. هر کدام از این روش‌ها با اصطلاحی شناخته می‌شوند. اصطلاحاتی همانند Add to selection، Subtract from selection، Select All، Deselect، Reselect و… که هرکدام با ابزاری کاربرد دارند و می‌توان در موارد موردنیاز از آنها استفاده کرد.

جابه‌جایی نقاط در فتوشاپ

مشکل جابه‌جایی نقطه یا برعکس شدن نقطه در تایپ قطعا برای هر فردی پیش آمده. اما این مسئله به سادگی قابل حل می‌باشد. زمانیکه علائم در جایگاه درست خود قرار نمی‌گیرند یعنی یک مشکلی در تنظیمات ایجاد شده که با کمی توجه می‌توان آن را تصحیح کرد.

 • برای حل آن ابتدا باید به پنل character در سمت راست فتوشاپ مراجعه کنید.
 • سپس به بخش paragraph وارد شوید.
 • (اگر این پنل را ندارید از منوی window در بالای فتوشاپ آن را فعال کنید.)
 • در این پنل حالت چپ و راست آن را تغییر دهید تا جایگاه نقطه تغییر کند.
 • توجه داشته باشید که لایه‌ی آن متن باید فعال و انتخاب شده باشد.
 • دکمه راست چین یا دکمه چپ چین می‌توانند تغییراتی همچون جایگذاری صحیح علائم نگارشی را انجام دهید.

با این راه حل آسان می‌توانید این ایراد را برطرف کنید. اگر شما راه حل دیگری برای انجام آن میشناسید می‌توانید در کامنت‌های همین پست مطرح کنید. تا دیگر کاربران نیز بتوانند از آن استفاده کنند.

جابه‌جایی لوگو در فتوشاپ

یکی از کاربردهای جذاب فتوشاپ ساخت لوگو می‌باشد. البته اکثر افراد لوگو یا دیگر طراحی‌های گرافیکی را در نرم افزار ایلوستریتور انجام می‌دهند. اما افراد زیادی نیز از نرم افزار فتوشاپ برای طراحی استفاده می‌کنند. پس جابه‌جایی لوگو در فتوشاپ نیز یک موضوع مهم به حساب می‌آید. علاوه بر طراحی لوگو، می‌توانید در فتوشاپ آن را بر روی عکس‌ها نیز قرار دهید. قرار دادن لوگو بر روی تصویر در فتوشاپ بسیار ساده است. ابتدا. باید عکس را در فتوشاپ باز کنید. سپس با کلیک کردن موس بر روی لوگو آن را نگه دارید و بر روی عکس باز شده در فتوشاپ رها کنید. این ساده ترین روش می‌باشد. برای جابه‌جایی آن می‌توانید بر روی لگو کلیک کنید و به راحتی لایه‌ی آن را جابه‌جا کنید. شما می‌توانید سایز لوگو را بر روی عکس خود کوچک و بزرگ کنید.

جابه‌جایی لوگو در فتوشاپ

سخن نهایی از تدوین باما

این مطلب برای آموزش ابزار حرکت Move tool در فتوشاپ جمع آوری شده تا کاربران تدوین باما بتوانند از آن بهره مند شوند. در ابتدا با ابزار move tool آشنا شدیم. سپس نحوه‌ی عملکرد آن را آموختیم و دانستیم که در چه مواقعی می‌توانیم از این ابزار استفاده کنیم. در پست‌های دیگر این سایت، آموزش‌های جامع و کاملی  همانند آموزش افترافکت و آموزش پریمیر خواهید دید که شما بیش از پیش با دنیای فتوشاپ آشنا می‌سازد. در صورتیکه از خواندن این مطلب لذت بردید، میتوانید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید تا دیگر افراد نیز بتوانند با این نرم افزار کاربردی آشنا شوند و به صورت رایگان آموزش ببینند. سپاس از اینکه تا پایان این مطلب با ما همراه بودید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید