چرخاندن عکس در فتوشاپ

چرخاندن عکس در فتوشاپ

برخی مواقع با ممکن است با مشکل کج بودن یا برعکس بودن عکس در مانیتور مواجه شوید و ندانید که باید چگونه حالت آن را تغییر دهید. در این بخش از تدوین باما قصد داریم نحوه چرخاندن عکس در فتوشاپ را به روش‌های مختلف آموزش دهیم. برای آنکه عکس افقی را به عمودی بچرخانیم یا حالت آن را از راست به چپ و یا از بالا به پایین تغییر دهیم، بهتر است از نرم افزار فتوشاپ کمک بگیریم. این نرم افزار قابلیت‌های مختلفی دارد که با کمک آن می‌توان هر تغییری را در تصاویر ایجاد کرد. برای آشنایی بیشتر با قابلیت‌های فتوشاپ بهتر است به آموزش فتوشاپ بخش اصلی سایت مراجعه نمایید. برنامه فتوشاپ Adobe Photoshop می‌تواند تصاویر شما را در قالب‌های متفاوت و زیبایی همچون اشکال هندسی و… ارائه دهد که در پایان مطلب به این موضوع می‌پردازیم.

تغییر زاویه عکس در فتوشاپ

تغییر زاویه عکس در هر حالتی امکان پذیر است. به عنوان مثال می‌توان عکس‌های افقی را به عمودی و یا عمودی را به افقی تبدیل کرد. به طور کل چرخش عکس در فتوشاپ یه آسانی امکان‌پذیر است و با این برنامه حرفه ای می‌توان تصاویر را در قالب‌های مختلف قرار داد. در ادامه نحوه انجام کار را به شما ارائه می‌دهیم:

روش اول (چرخش کل تصویر)

اولین و کاربردی ترین روش چرخاندن عکس در Photoshop به این صورت است. ابتدا باید به سربرگ یا منو Image رفته و گزینه Image Rotation را انتخاب نمایید. پس از این انتخاب شاهد لیستی از حالت‌های مختلف تغییر زاویه عکس هستیم. با کمک گزینه‌های این لیست می‌توانید تصویر خود را به شکل های مختلفی در فتوشاپ بچرخانید. گزینه‌هایی که در این قسمت مشاهده می‌کنید، شامل:

  • گزینه 180 که با کمک آن می‌توان تصویر را 180 درجه چرخاند.
  • گزینه Clockwise 90 که تصویر را 90 درجه در جهت عقربه های ساعت حرکت می‌دهد.
  • گزینه 90 Counter Clockwise که 90 درجه تصویر را خلاف جهت عقربه های ساعت می‌چرخاند.
  • گزینه Arbitrary که زاویه های پیش فرض را به شما ارئه می‌دهد و شما می‌توانید با انتخاب آن زاویه دلخواه برای چرخاندن تصویر را پیدا کنید. پس از این گزینه استفاده کنید و زوایای مختلف آن را امتحان نمایید.
  • گزینه Flip Canvas Horizontal که قادر است تصویر را به صورت افقی و یا آینه‌ای بچرخاند.
  • گزینه Flip Canvas Vertical که با آن چرخاندن تصویر به صورت عمودی یعنی از بالا به پایین یا پایین به بالا تجربه خواهید کرد.

شما می‌توانید با مطالعه مطلب چرخاندن ویدیو در پریمیر ویدیو و فیلم‌های خود را بچرخانید.

مطالب پیشنهادی  آموزش ساخت واترمارک در فتوشاپ و قرار دادن لوگو روی عکس

روش دوم (چرخش بخشی از تصویر)

در این روش سعی داریم تنها بخشی از عکس را بچرخانیم. با کمک این روش می‌توانید بخش موردنظر خود را انتخاب کرده و آن را در زاویه مورد نظرتان بچرخانید. برای انجام این کار باید مطابق مراحل زیر عمل کنید:

  • در مرحله‌ی اول باید از ابزارهای Selection کمک بگیرید و بخش مورد نظر خود را مشخص کنید. پس ابتدا سوژه‌ی موردنظر را با ابزار Selection به حالت انتخاب درآورید.
  • گام دوم باید به منو Edit مراجعه کنید و در این قسمت زیر منو Transform را انتخاب نمایید. حال خواهید دید که لیستی از حالت های مختلف چرخاندن تصویر در فتوشاپ نمایان خواهد شد. از این قسمت حالت مورد نظر خود را انتخاب کنید، به عنوان مثال بر روی حالت Flip Horizontal کلیک کنید تا تغییرات آن را مشاهده نمایید.
  • اگر قصد دارید این چرخش را به صورت دستی انجام دهید باید از گزینه‎‌ی Rotate استفاده کنید. سپس به کمک ماوس چرخش تصویر را به صورت دستی در فتوشاپ انجام دهید.
  • در انتها خواهید دید که تنها بخش انتخاب شده شما تغییر کرده و سوژه موردنظر را می‌چرخانید.

روش سوم (چرخاندن اشکال هندسی در فتوشاپ)

سومین روش برای چرخش نوشته یا اشکال هندسی در Photoshop به این صورت است:

ابتدا باید به کمک ابزار  SHAPES شکل دلخواه خود را ترسیم کنید. سپس بر روی لایه مربوط به شکل هندسی کلیک نمایید و آن را انتخاب کنید. گام بعدی به منو Edit رفته و بر روی گزینه Transform کلیک کنید و حالت چرخش عکس مورد نظر خود را انتخاب نمایید. در این بخش نیز می‌توانید با انتخاب حالت Rotate، تنظیمات را به صورت دستی اعمال کنید. در نهایت می‌بینید که شکل موردنظرتان را می‌توانید بچرخانید.

روش چهارم (چرخش نوشته در فتوشاپ)

حال قصد داریم با کمک این روش نوشته های تصویر را بچرخانیم. در این روش نیز دقیقا از موارد قبلی کمک می‌گیریم. در ابتدا باید نوشته مورد نظر خود را به کمک ابزار تایپ وارد تصویر کنیم. سپس در پنل لایه‌ها (که در سمت راست صفحه‌ی فتوشاپ قرار دارد) لایه‌ی مربوط به نوشته را انتخاب کنید. در صورتی که این پنل را مشاهده نکردید، می‌توانید آن را از طریق سربرگ یا منوی Window فعال کنید. پس از باز شدن این منو گزینه Layers را انتخاب نمایید. حال در صفحه اصلی فتوشاپ پنجره‌ی لایه را مشاهده خواهید کرد. پس از انتخاب لایه‌ی متن به منو Edit رفته و زیر منو Transform را انتخاب نمایید. در ادامه یکی از حالت‌های چرخش را برای متن خود انتخاب کنید تا بتوانید متن را بچرخانید. همانطور که گفتیم در آموزش پریمیر می‌توانید فیلم یا اجرای داخل فیلم را بچرخانید.

مطالب پیشنهادی  فتوشاپ بهتر است یا ایلوستریتور

تغییر حالت عکس در فتوشاپ

یکی دیگر از روش‌های چرخاندن عکس در فتوشاپ، استفاده از ابزار کراپ است که حالت تصویر را تغییر می‌دهد. قطعا می‌توان گفت این روش از آسان‌ترین روش‌ها برای چرخاندن عکس می‌باشد. ابزار کراپ (Crop tool) ابزار اصلی برش تصویر است که در در نوار ابزار سمت چپ فتوشاپ قرار دارد. با کمک این ابزار هم می‌توان بخشی از تصویر را برش داد و هم می‌توان چرخش کل تصویر را انجام داد. اگر قصد دارید از کلید میانبر Crop tool استفاده کنید باید کلید C را بر روی صفحه کلید کیبورد فشار دهید.

 پس از فعال شدن ابزار روی تصویر کلیک کنید. حال تغییرات چهارگوشه‌ی تصویر را مشاهده خواهید کرد. در این شرایط با یکی از آیکون‌های فلش دوگانه را با ماوس بگیرید و به سمت دلخواه بکشید. تصویر شما شروع به چرخش می‌کند و تا زمانی که ماوس را نگه دارید، تصویر در حال چرخش است. پس از رسیدن به حالت دلخواه و رها کردن ماوس روی آیکون تیک در قسمت بالا کلیک کنید تا تغییرات را ذخیره نمایید.

کلید میانبر چرخش عکس در فتوشاپ

برای انجام این کار می‌توان همانند دیگر عملیات فتوشاپ، از یک کلید میانبر استفاده کرد. حال شاید بپرسید استفاده از کلید میانبر چه سودی و منفعتی برای ما دارد؟ کسانی که تسلط کامل بر کلیدهای میانبر فتوشاپ دارند می‌توانند در سریع‌ترین زمان مراحل ویرایش تصاویر خود را طی کنند و در مدت زمان کمتری به یک ادیتور ماهر تبدیل شوند. کلید میانبر چرخش تصویر یا Rotate  در فتوشاپ حرف «R» روی کیبورد است که با نگه داشتن آن می‌توانید وارد تنظیمات این بخش شوید. با کمک این کلید می‌توانید در زمان کمتری تنظیمات مربوط به چرخش در تصاویر را انجام دهید.

چرخش سه بعدی عکس در فتوشاپ

یکی از جذاب‌ترین مباحث چرخش تصویر در فتوشاپ، برای چرخش سه بعدی است که در حرفه‌ای ترین حالت ممکن انجام می‌شود. در این بخش قصد داریم از طریق دو روش این کار انجام دهیم. گرچه هر روش به نوعی متفاوت است و نتیجه‌ای منحصر به فرد دارد.

روش اول

ابتدا باید لایه‌ای قصد داریم چرخش سه بعدی را بر روی آن انجام دهیم، بالای تمامی لایه‌ها قرار دهیم. سپس به سراغ سربرگ Edit رفته و گزینه Transform و در ادامه گزینه distort را انتخاب کنید. در نهایت هر گوشه از حالت گیره های چهار طرف تصویر را بگیرید، می‌توانید چرخش سه بعدی را مشاهده کنید. با این حرکت سوژه را به سمت داخل و بیرون حرکت می‌دهید و می توانید زاویه عکس را تغییر دهید.

مطالب پیشنهادی  آموزش ساخت کاور پست اینستاگرام (ساخت کاور پست اینستاگرام با اینشات)

روش دوم

دومین روش برای زاویه دادن به عکس مناسب است و عملکردی متفاوت از روش قبل دارد. مجددا لایه‌ای که قصد داریم تغییرات را بر روی آن اعمال کنیم، روی دیگر لایه‌ها قرار می‌دهیم. سپس به سراغ منوی Edit رفته و بر روی گزینه Transform کلیک کنید. این بار گزینه skew را انتخاب نمایید. چرا که برای بعد دادن به عکس از این گزینه استفاده می‌کنند. گیره های اطراف تصویر را بگیرید و به سمت داخل و یا بیرون بکشید. کمی حالت‌های مختلف را امتحان کنید تا به نتیجه‌ی دلخواه برسید. با این روش می‌توانید اصلاح زاویه عکس را به راحتی انجام دهید.

چگونه از کاهش کیفیت تصویر به هنگام چرخش جلوگیری کنیم؟

برخی از کاربران از ما می‌پرسند که چگونه از کاهش کیفیت تصویر به هنگام چرخش آن جلوگیری کنیم؟ برای آنکه این کار را بدون کاهش کیفیت انجام دهید، بهتر است از مسیر Tools> JPEG Lossless Rotate کمک بگیرید. همچنین می‌توانید منوی ابزار را با راست کلیک بر روی تصویر پیدا کنید و از آن قسمت استفاده نمایید. سپس آیکون چرخش را در جهت عقربه‌های ساعت یا خلاف جهت عقربه‌های ساعت حرکت دهید. در نظر داشته باشید که فایل‌های JPEG در استفاده از این روش، کیفیت عکس را کاهش نمی‌دهند.

سخن نهایی

در این بخش از تدوین باما با نحوه چرخاندن عکس در فتوشاپ و روش‌های مختلف انجام آن آشنا شدیم. حال می‌دانیم که چگونه در فتوشاپ تصویر را برعکس کنیم. با مطالعه‌ی کامل این آموزش شما می‌توانید به راحتی زاویه عکس اصلی در فتوشاپ را تغییر دهید و یا اشکال هندسی، نوشته، بخش کوچک یا بزرگی از تصویر و… را بچرخانید. در کل پس از یادگیری این ترفند می‌توانید ظاهر تصاویر خود را مدیریت کنید. خوشبختانه فتوشاپ با روش‌های گوناگون و ساده‌ی خود امکان اصلاح عکس‌ی را فراهم کرده است. فقط کافیست تکنیک آن را بیاموزید و از تمرین این تکنیک‌ها غافل نشوید. در صورت داشتن هرگونه سوال یا هر نوع ابهامی می‌توانید در بخش نظرات با ما ارتباط بگیرید تا در اولین فرصت پاسخگوی سوالات شما باشیم. ضمن آنکه می‌توانید دیگر آموزش‌ها همچون آموزش افترافکت را در بخش اصلی سایت مطالعه نمایید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید