چگونه در پریمیر پرده سبز را حذف کنیم

چگونه در پریمیر پرده سبز را حذف کنیم

فیلم های اکشن و یا ابرقهرمانی هالیوودی حتی برای ایجاد یک جلوه ویژه کوتاه، باید از تکنیک کروماکی در فیلم برداری استفاده کرد. اما به راستی این تکنیک چیست که امروزه در بسیاری از پروژه‌های کوچک و بزرگ به کار می‌رود؟ فون عكاسی یا همان پرده سبز به عنوان يكي از تجهيزات و ابزار مهم این تکنیک محسوب می‌شود. پس با این ابزار فیلم برداری را انجام می‌دهند و سپس در نرم افزار حرفه‌ای پریمیر ویرایش فیلم را آغاز می‌کنند. دراین بخش از تدوین باما خواهیم آموخت که چگونه در پریمیر پرده سبز را حذف کنیم. در ادامه با آموزش حذف پرده سبز در پریمیر و نوع پرده سبز یا همان فون عكاسی آشنا خواهیم شد. پس با قسمتی دیگر از آموزش پریمیر همراه باشید تا نکاتی جدید و کاربردی بیاموزید.

پرده سبز کروماکی چیست؟ (پرده سبز سینما)

همانطور که در بخش قبل گفتیم پرده کروماکی در زمینه‌های عکاسی و فیلم‌برداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پرده به رنگ سبز روشن است که البته سبز آن از یک کد رنگی مشخص ایجاد شده است. قابلیت این کد رنگی این است که به فرد اجازه می‌دهد تا درزمان ویرایش عکس یا ویدئو کل پس‌ زمینه را تغییر دهند. پرده‌های سبز معمولاً از اسپندکس نایلونی قابل کشش مصنوعی ساخته می‌شوند. هدف در استفاده از این پرده این است که پس زمینه‌ی جدید تا حد امکان یکپارچه و طبیعی باشد و ادیت آن احساس نشود. حال شاید بپرسید پرده کروماکی در صنعت فیلمسازی چه تاثیری دارد؟ در پاسخ باید به شما بگوییم:

 • با کمک این پرده می‌توانید در هر کجای دنیا، با صفحه سبز فیلم بگیرید.
 • سوژه‌های مختلف را در محیط‌های گوناگون قرار دهید.
 • در شرایط لازم موضوع و پس‌زمینه را از هم جدا کنید.
 • حتی کاراکترها را به ‌گونه‌ای قرار دهید که در برخی فیلم‌ها شخصیت‌های مختلف بتوانند پرواز کنند.
 • می‌توانید جابه‌جایی زمان را برای کاراکترها انجام دهید. (یعنی از حال به گذشته بروند)
 • همچنین سایز شخصیت‌ها و کاراکترهای خود را تغییر دهید.

آموزش حذف پرده سبز در پریمیر

در صورتی که با این آموزش بسیار ساده گام به گام پیش بروید، می‌توانید در کمترین زمان پرده سبز را در پریمیرپرو حذف نمایید. فقط انجام چند مرحله لازم است تا پرده سبز را با background (پس زمینه) مورد نظر خود جایگزین کنید.

 • مرحله‌ی اول: فیلم مورد نظر را که با پرده سبز گرفته شده به نرم افزار وارد کنید. پس از ایجاد پروژه جدید به بخش file رفته و گزینه import را انتخاب نمایید. یا می‌توانید فایل‌های مورد نظر خود را drag کنید.
 • مرحله دوم: حال باید فایل‌های وارد شده را به Timeline اضافه کنید. برای انجام این کار می‌بایست  فایل های وارد شده را انتخاب و با drag کردن در بخش قرمز رنگ (Timeline) رها کنید. تا این مرحله نصف راه را رفته‌اید.
 • مرحله سوم: در این مرحله جایگذاری ویدیوها در لایه‌های مناسب را انجام خواهیم داد. توجه داشته باشید که در این مرحله عکس background پایین‌تر از فیلم اصلی قرار می‌گیرد. نکته‌ی مهم در این بخش این است که برای قرار دادن فیلم‌ها در هر کدام از لایه‌های خود کافی است که آنها را انتخاب کرده و سپس به سمت لایه مورد نظر بکشید.
 • مرحله چهارم: حال باید بر روی Green Screen Clip کلیک کنید.
 • مرحله پنجم: در مرحله‌ی پنجم باید از قسمت Project Tutorial گزینه Effects را انتخاب کنید.
 • مرحله ششم: این بخش به جستجوی افکت‌ها می‌پردازیم. افکت مخصوص این کار را انتخاب کرده و از آن تکنیک برای حذف پرده سبز اقدام می‌کنیم.
مطالب پیشنهادی  چگونه در پریمیر فیلم را برعکس کنیم؟

در ادامه انجام این عملیات را با سه افکت متفاوت آموزش می‌دهیم:

افکت اولترا کی ULTRA KEY

یکی از افکت‌هایی که در زمینه حذف پرده سبز در پریمیر پرو پرکاربرد است، افکت اولترا کی ULTRA KEY نام دارد. برای حذف پرده سبز تنها کافیست افکت را بر روی ویدیو بکشید. سپس ابزار نمونه گیر را انتخاب کرده و روی قسمت پرده سبز بزنید. حال خواهید دید که پرده سبز یا همان پرده کروماکی به سادگی محو می‌شود. البته باید توجه داشته باشید که در صورت وجود پرده سبز صاف و مناسب، این روش عملکرد و نتیجه خوبی خواهد داشت. همچنین شما می‌توانید به گونه‌ای دیگر عمل کنید.

ابتدا فایل Ultra Key را به سمت لایه Green Screen Clip بکشید و با مشاهده علامت دست، ماوس را رها کنید. سپس به بخش Effect Controls وkey color بروید. حال در این قسمت باید رنگ مورد نظر خود را حذف کنید. این رنگ را با قطره چکان انتخاب کرده یعنی بعد از انتخاب قطره چکان، یک بار بر روی پرده سبز کلیک کنید. با این عمل پرده سبز شما به آسانی حذف خواهد شد. در نهایت شما می‌توانید background مورد نظر خود را جایگزین  پرده سبز نمایید.

استفاده از افکت COLOR KEY

در این قسمت قصد داریم از افکتی به نام COLOR KEY استفاده کنیم. این افکت نیازمند نورپردازی مناسب بوده و با نور کم نمی‌توان از آن استفاده کرد. در کل در نظر داشته باشید که به اندازه ULTRA KEY قوی نیست و نمیتوان برای هر فیلمی از آن استفاده کرد. برای استفاده از این افکت نیز به روش قبل عمل می‌کنیم. برای حذف پرده سبز در افترافکت می‌توانید از آموزش افترافکت استفاده کنید.

مطالب پیشنهادی  آموزش سیاه سفید کردن ویدیو در پریمیر (چگونه فیلم را در پریمیر سیاه و سفید کنیم؟)

پلاگین بوریس کانتینیوم – افکت Primate key  

در این رووش به سراغ پلاگینی بنام بوریس کانتینیوم BCC می‌رویم. از این افکت در فیلمسازی هالیوودی استفاده می‌شود. چرا که این پلایگن دقیق‌ترین و حساس‌ترین و بهترین روش برای حذف بک‌گراند یا پرده سبز است. با کمک یک کلیک ساده می‌توانید رنگ سبز پرده را حذف کرده و پس زمینه دلخواه را وارد کنید. نکته جالب پلاگین بوریس کانتینیوم این است که نیازی به هیچ تنظیم اضافه‌ای ندارد و آن قدر قوی است که می‌تواند رنگ سبز پشت تارهای مو را نیز حذف کند. استفاده از افکت Primate key  نیز اینگونه عملکردی دارد.

مرحله پایانی حذف کروماکی در پریمیر

شما از طریق اجرای این مراحل توسط هر کدام از افکت در نهایت باید مرحله‌ی پایانی را پشت سر بگذارید. از آموزش داده شده اطمینان داشته باشید چرا که رنگ پرده سبز با هیچکدام از رنگ‌های لباس، مو و یا سایر رنگ‌های دیگر محیطی تطابق ندارد. به همین خاطر به آسانی می‌توانید از این کد رنگی معروف برای بک‌گراند خود استفاده کنید و در نرم افزار پریمیر آن را ویرایش نمایید. پس از اتمام ویرایش یا تدوین خود می‌توانید با فرمت موردنظر از فایل نهایی خروجی بگیرید. برای آنکه بدانید (چگونه در پریمیر خروجی بگیریم؟) باید به مقاله‌ی مربوطه مراجعه کنید.

حذف زمینه بدون پرده سبز

برای حذف پس زمینه یک فیلم بدون پرده سبز از تکنیک روتوسکپی استفاده می‌کنیم. با کمک این تکنیک می‌توانیم در نرم افزم افزار پریمیرپرو پس زمینه بدون پرده سبز را حذف کنیم. سپس بک گراند دلخواه را جایگزین نماییم. این تکنیک با کمک ماسک و روتوسکپی انجام می‌شود که هم به صورت دستی و هم نیمه اتوماتیک می‌باشد. مراحل این آموزش را در مقالات بعدی برای شما آماده می‌کنیم. برای آموختن حذف پرده سبز در فتوشاپ نیز باید به یادگیری آموزش فتوشاپ بپردازید. شما با کمک این آموزش می‌توانید موارد بیشماری را در حوزه فتوشاپ بیاموزید. البته این آموزش نیز به صورت رایگان در قسمت اصلی سایت و مقالات مربوطه در اختیار کاربران قرار دارد.

مطالب پیشنهادی  حذف نوشته از روی فیلم در پریمیر

سخن پایانی

در این بخش از تدوین باما (چگونه در پریمیر پرده سبز را حذف کنیم) را آموختیم. ما برای حذف پرده سبز در پریمیر چند روش با افکت‌های مختلف را توضیح دادیم. مراحل انجام هر کدام از این روش‌ها همانند یکدیگر می‌باشد اما نوع افکت یا پلاگین آن متفاوت است. ضمن آنکه این روش می‌تواند هزینه‌های ساخت یک ویدیو برای ایجاد فضا را کاهش دهد. حال شاید بپرسید اگر در پس زمینه خود پرده سبز نداشته باشیم چگونه می‌توانیم بک گراند را تغییر دهیم؟ در بخش حذف زمینه بدون پرده سبز برای انجام این کار یک تکنیک حرفه‌ای معرفی کردیم که شما می‌توانید از آن کمک بگیرید. در این میان اگر با سوال یا چالشی مواجه شدید، می‌توانید از طریق بخش نظرات اعلام کرده و منتظر پاسخدهی از سمت کارشناسان این حوزه باشید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید