آرایش صورت در فتوشاپ

آرایش صورت در فتوشاپ

در دنیای فتوشاپ ابزار و قابلیت‌های بسیاری وجود دارد که با کمک آنها می‌توان تغییرات زیادی در تصاویر ایجاد کرد. یکی از این تغییرات آرایش صورت در فتوشاپ است که در این پست آموزشی از تدوین باما به شما ارائه می‌دهیم. در نرم افزار فتوشاپ (Adobe Photoshop) چند تکنیک برای میکاپ صورت وجود دارد و علاوه بر آن کار با لایه ها و مدیریت آنها را خواهیم آموخت. چرا که استفاده از این آپشن سبب می‌شود تا رنگ‌های مختلف را در آرایش خود تست کنید. پیشنهاد ما این است که برای تمرین یا اولین ادیت خود از یک عکس پرتره با زاویه‌ی مستقیم استفاده کنید. زیرا ویرایش زاویه‌های دیگر همچون سه رخ و…. می‌توانید در اول کار سخت و غیر ممکن باشد. اما با کمی بقیه‌ی زوایا نیز ممکن خواهد بود. در ادامه با نکات بیشتری از میکاپ یا ویرایش در فتوشاپ آشنا خواهید شد.

آموزش روتوش و میکاپ در فتوشاپ

برای اینکه بتوانید از این آموزش استفاده کنید، ابتدا باید نرم افزار فتوشاپ را بر روی سیستم خود نصب کنید. پس از نصب نرم افزار می‌توانید مراحل زیر را شروع کنید:

مرحله اول

همانطور که در قسمت‌های قبل اشاره کردیم بهتر است از تصاویر باکیفیت و استوک و زاویه‌ی روبرو استفاده کنید. این تصاویر را می‌توانید از وب سایت Stocksnap.io دانلود کنید. سپس بسته به تصویری که انتخاب کرده اید، ویرایش یا همان میکاپ چهره را آغاز کنید. در نظر داشته باشید که برای برخی از تصاویر ممکن است، استفاده از تمامی مراحل لازم نباشد. شما باید بر اساس نیاز تصویر خود مقدار آرایش یا روتوش آن را مشخص کنید. از همان ابتدای تغییرات یک لایه‌ی جدید برای هر تغییری ایجاد کنید تا بتوانید در ادامه‌ی مراحل رنگ میکاپ را تغییر دهید.

مرحله دوم

در گام بعدی قصد داریم مراحل میکاپ را شروع کنیم. قبل از هر چیزی در نظر داشته باشید که این میکاپ با رنگ های مختلف بر روی هر پوستی متفاوت خواهد بود. پس در اصل شما باید روش کار را بیاموزید و برای تصویر خود رنگ‌های مختلفی را امتحان کنید. ما در این مدل می‌خواهیم با استفاده از color balance تغییراتی ایجاد کنیم. در ابتدا میزان cyan و Blue را افزایش می‌دهیم. از این کار قصد داریم توناژ پوست کمی سرد تر به نظر برسد. اگر نمی‌دانید color balance را از کجا پیدا کنید باید به سراغ منوی Image بروید. سپس گزینه‌ی Adjustment را انتخاب کرده و در انتها بر روی color balance کلیک نمایید.

مرحله سوم

حال می‌توانید خیلی جدی میکاپ خود را آغاز کنید. ابتدا به سراغ تغییر رنگ چشم ها می‌رویم. این تغییرات را باید به صورت همزمان برای چشم چپ و چشم راست ایجاد کنید تا چشم‌ها به صورت طبیعی و کاملا یکدست باشند. برای یک رنگ طبیعی هم می توانید از blending mode استفاده کنید و هم می‌توانید از ابزار براش (Brush Tool) کمک بگیرید. اما کنترل این ابزار سخت‌تر بوده و بهتر است یک mode مناسب برای تغییر رنگ چشم پیدا کنید. ضمنا با زدن دکمه B هم می‌توانید ابزار براش را فعال کنید و رنگ دلخواه خود را بردارید. سپس این رنگ را با مقدار کمی Opacity و تنظیم سایز براش، بر روی مردمک چشم قرار دهید. با یک کلیک خواهید دید که چگونه رنگ چشم‌ها تغییر می‌کند.

مطالب پیشنهادی  تغییر سایز عکس در فتوشاپ بدون افت کیفیت

مرحله چهارم

این مرحله را می‌توانید به آرایش چشم اختصاص دهید. با قلم Brush Tool رنگ دلخواه خود را برداشته و در ادامه سایز قلم را تنظیم کنید. سپس به آرامی روی قسمت های دلخواه بکشید و برای پشت پلک سایه ایجاد کنید. با همین روش می‌توانید زیر چشم را کمی تیره کنید و یا داخل چشم را مداد سفید (رنگی یا مشکی) بکشید. در کل دور ناحیه چشم را سایه بزنید و این کار را به آرامی و با میزان Opacity پایین انجام دهید. تا نتیجه ای مطلوب به دست آورید. در صورتی که شما از ماسک و لایه‌ای جداگانه استفاده کنید، می‌توانید با براش مشکی قسمت‌های ناخواسته را حذف کنید. زمانی که همان براش را در کوچکترین حالت خود قرار دهیم، می‌توانیم خط چشم بکشیم و یا تار به تار هر مژه را پررنگ‌تر کنیم. حتی برای چشم‌هایی که مژه ندارند می‌توانید به صورت طبیعی مژه ایجاد کنید.

مرحله پنجم

تا این قسمت تنها به آرایش قسمت چشم‌ها پرداختیم، اما حال قصد داریم ابزار آرایش لب را توضیح دهیم. برای آنکه یک رژ لب طبیعی به دست آوریم، ابتدا با یک ابزار مناسب دور تا دور لب‌ها را سلکت می‌گیریم. (مانند ابزار polygonal lasso tool) سپس با کلید ctrl+c یک کپی جدید از لب‌ها ایجاد می‌کنیم. البته این کار را می‌توانید برای هر عضوی از صورت انجام دهید. در گام بعد opacity براش را کاهش دهید و با کمک رنگ دلخواه خود یک لایه رژ لب بر روی لب‌ها قرار دهید. همچنین در نظر داشته باشید که با کاهش opacity هم بافت لب را حفظ می‌کنید و هم رنگ رژ را به صورت طبیعی استفاده خواهید کرد. در صورت نیاز می‌توانید از مقاله‌ی آموزش سفید کردن دندان در فتوشاپ استفاده کنید. چرا که در زیبایی تصویر و میکاپ شما تاثیرگذار است.

مطالب پیشنهادی  چگونه در فتوشاپ خروجی با کیفیت بگیریم؟

روتوش چهره در فتوشاپ

قاعدتا روتوش صورت قبل از میکاپ انجام می‌شود اما تمرکز ما در این مطلب بر روی میکاپ و آرایش چهره بود. به همین خاطر ابتدا میکاپ را به شما آموزش دادیم. حال در این بخش قصد داریم روتوش چهره را بیاموزیم:

روتوش چیست؟

زمانی که پوست یک شخص را در فتوشاپ اصلاح کنیم، به اصطلاح می‌گوییم روتوش انجام دادیم. در نرم افزار فتوشاپ شما می‌توانید بدون تار کردن جزئیات مهم مانند چشم، موها و… پوست فرد را صاف و نرم کنید. در ادامه آموزش آن را به صورت گام به گام توضیح خواهیم داد.

مرحله اول

ابتدا بر روی پوست چهره زوم می‌کنیم تا این عملیات را به آسانی انجام دهیم. سپس یک کپی از عکس خود ایجاد کرده و روی لایه جدید کار را شروع می‌کنیم. با نگه داشتن دکمه Alt، روی background layer کلیک کنید و آن را به سمت آیکون New Layer بکشید. با این کار یک لایه‌ی جدید از عکس خود ایجاد کردید. حال روی لایه جدید یا duplicate layer راست کلیک کرده و یک نام برای آن انتخاب کنید.

مرحله دوم

به نوار ابزار سمت چپ مراجعه کنید و ابزار Spot Healing را انتخاب نمایید. از منوی بالای ابزار گزینه Type را فعال کنید. پس از فعال کردن Spot Healing Brush  ماوس را روی لکه های پوستی یا خال‌ها (و موارد مشابه ناخواسته) ببرید. با هر کلیک می‌توانید یکی از این موارد را حذف کنید. فقط توجه داشته باشید که در کار با این ابزار، سایز قلم بسیار مهم بوده و با فقط کمی بزرگتر از لک انتخاب شود. تا بتواند به درستی عمل کند و بخش‌های ناخواسته‌ی پوست را حذف کند. چرا که این ابزار از اطراف یک پوست جایگزین آن لک می‌کند و باید تا حدودی اطراف را تشخیص دهد.

مرحله سوم

یک روتوش می‌تواند از مراحل زیادی برخوردار باشد اما یک روتوش ساده در همین مرحله کفایت می‌کند. در مقالات بعدی سعی داریم یک روتوش تخصصی به شما آموزش دهیم. اما پس از اتمام مراحل لک یا خال برداری می‌توانید مراحل آموزش میکاپ را آغاز کنید و یک ویرایش کلی بر روی چهره ایجاد نمایید.

بهترین نرم افزار آرایش چهره

برنامه‌های زیادی برای این کار وجود دارد که می‌توان در ویندوز یا گوشی همراه از آنها استفاده کرد. اما اگر به دنبال یک برنامه حرفه‌ای و تخصصی هستید، بهترین انتخاب شما فتوشاپ است. ادوبی فتوشاپ (Adobe Photoshop) یک ویرایشگر گرافیکی است که توانایی ویرایش تصاویر و ایجاد محتوای گرافیکی را دارد. گرچه این نرم افزار بهترین گزینه برای شما می‌باشد اما گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد:

  • برنامه Beauty Camera که برای زیباتر شدن عکس چهره طراحی شده است.
  • اپلیکیشن Selfie Camera – Beauty Camera که مخصوص به همین کار است و از استیکرهای واقعیت مجازی نیز برخوردار می‌باشد.
  • برنامه Beauty camera plus که در اصل نوعی دوربین عکاسی زیبایی چهره است.
  • برنامه Beauty camera by meitu یک ویرایشگر فوق العاده عکس و ویدیو است.
  • دوربین و برنامه معروف B612 که ابزارهای مختلفی را در اختیار کاربران قرار می دهد.
  • ویرایشگر یا دوربین Snap Image Editor – photo editor که ابزارهای قدرتمند آن، امکان ویرایش عکس را راحت‌تر کرده است.
  • برنامه Airbrush که از بهترین جلوه‌های ویژه برخوردار است. 
  • برنامه Youcam Perfect که مجهز به بخش زیبا سازی Beautify بوده و دارای افکت‌های متفاوتی می‌باشد.
  • یکی از جذاب‌ترین برنامه زیبا کننده چهره در عکس Facetune2 است که قوی‌ترین ویرایش‌ها را نیز بر روی عکس اعمال می کند.
مطالب پیشنهادی  آموزش سفید کردن دندان در فتوشاپ

اگر بخواهیم تمامی برنامه‌های این حوزه را به شما معرفی کنیم، در این مطلب نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم. اما به طور مختصر نام بسیاری از ویرایشگرها را به شما معرفی کردیم. در کل بهتر است بدانید تنها آموزش فتوشاپ می‌تواند، یک چهره‌ را به صورت طبیعی برای شما میکاپ کند. اما قدرت بقیه‌ی برنامه‌ها به قدری بوده که نیاز شما را رفع کند.

سخن نهایی

در این مطلب آرایش صورت در فتوشاپ را به صورت گام به گام آموختیم. همچنین نرم افزارهای دیگر را برای سیستم عامل آی او اس یا اندروید معرفی کردیم تا با کمک آنها بتوانید ویرایش چهره را به صورت مختصر انجام دهید. اما اگر بخواهیم صادقانه صحیت کنیم، هیچ گاه نمی‌توانید یک ادیت حرفه‌ای در نرم افزار فتوشاپ را با یک ادیت جزئی در گوشی مقایسه کنید. زیرا در این نرم افزار تخصصی می‌توانید روتوش چهره و بسیاری از تغییرات را انجام دهید که در هیچ برنامه‌ای ممکن نیست.

همانطور که ساخت موشن گرافیک تنها در آموزش افترافکت امکان پذیر می‌باشد و بقیه‌ی نرم افزارها نمی‎‌توانند در این زمینه ادعایی داشته باشند. در نظر داشته باشید که در یک بخش روتوش چهره را به صورت مقدماتی به شما آموزش دادیم اما برای آموزشی حرفه ای باید به بخش اصلی سایت مراجعه کنید تا از یک آموزش جامع بهره مند شوید. سپاس از همراهی شما تا پایان این مطلب.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید