چگونه تدوینگر حرفه ای شویم؟

چگونه تدوینگر حرفه ای شویم؟

درود بر خوانندگان همیشگی تدوین با ما. امروز تصمیم داریم تا به سوال چگونه تدوینگر حرفه ای شویم؟  پاسخ دهیم. پس برای دریافت یک پاسخ کامل و جامع ما را همراهی کنید. عده ای از افراد علاقمندند تا این رشته کاربردی را فرا گیرند. یکی از شرط های فراگیری آموزش های مختلف علاقه است. چرا که اگر تنها به منظور کسب درآمد پا به این عرصه بگذارید موفقیت چندانی بدست نخواهید آورد. پیش نیاز  تبدیل شدن به یک تدوینگر حرفه ای، عشق و علاقه و در نهایت تداوم و پشتکار می باشد. علاوه بر اینها آموزش دیدن اصولی نیز از ملزومات مهمی است که در اولویت قرار دارد.

پس از اینکه متوجه شدید به این رشته علاقه دارید، بهتر است سراغ آموزش دیدن و یادگیری بروید. به عنوان مثال آموزش پریمیر یکی از موارد مهم در تبدیل شدن به یک تدوینگر حرفه ای می‌باشد. بنابراین فراگیری چند برنامه مهم از موارد مهم و ضروری در این زمینه خواهد بود. در قدم بعدی نیز عملگرا باشید و ترس به خود راه ندهید. سعی کنید وارد عرصه فیلم برداری شده و تیزرهای ابتدایی و ساده تولید کنید. در مرحله بعد پس از آموزش اصولی و تکرار و تمرین، یک رزومه قوی برای خودتان بسازید. در نهایت نیز می‌توانید با اطمینان و اعتماد به نفس وارد بازار کار شوید.

کار تدوینگر چیست؟

تدوینگر (ادیتورها) وظیفه دارند تا ویدئو یا فایل های صوتی خام را به یک کار چشمگیر تبدیل کنند. به عبارتی دیگر او فیلم های و صدای مورد نظر را با تصاویر گرافیکی و افکت ها ترکیب کرده و از اتصال آنها، فیلمی با مفهوم تولید می‌کند.  این فرآیند را به کمک ابزارهایی مانند نرم‌افزارهای تدوین، صحنه‌ها، فریم‌ها و کلیپ‌ها انجام می‌دهد. در نهایت کار یک تدوینگر در انواع پروژه‌ها، از فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی تا کلیپ های تبلیغاتی و … استفاده می‌شود. در جواب به سوال چگونه تدوینگر حرفه ای شویم؟ دانستن انواع مختلف تدوین به شما کمک خواهد کرد. چرا که آگاهی و بکارگیری صحیح آن برای یک تدوینگر حرفه ای از ضروریات می‌باشد. با این تفاسیر انواع مختلف تدوین را به شما معرفی می‌کنیم:

تدوین مفهومی ( پویا، ایده آل )

یکی از دشوارترین تدوین ها در دنیای تدوینگری، نوع مفهومی می‌باشد. در این نوع تدوین، تدوینگر دو تصویر یا فیلم مختلف را که از نظر مفهومی با هم ارتباط دارند با کمک یک نقطه برشی به هم متصل می‌کند. داشتن مهارت کافی به تدوینگر کمک می‌کند تا در پایان یک فیلم یا ادیت بی عیب و نقص را ارائه دهد. به طور کلی در تدوین مفهومی، اتصال صحیح دو سکانس به یکدیگر و تاثیر اتفاق ها و رویداد ها از اهمیت ویژه برخوردار است. این امر موجب ایجاد مفهوم در ذهن مخاطب خواهد شد.

تدوین موازی

این نوع تدوین یکی از مدرن ترین و پیشرفته ترین برنامه های محسوب می‌شود. ادیت ویدئوهای سه بعدی به وسیله تدوین موازی انجام می‌شود. در کل می‌توان گفت تدوین موازی یک ابزار قوی در تولید محتوا است که توسط آن محتواهای خلاقانه و متنوعی به وجود می‌آید. این روش بسیار کاربردی مناسب محتواهایی می‌باشد که نیازمند جذب مخاطب بالا است. در تدوین موازی امکان ترکیب چندین تصویر، ویدئو و صدا یا متن به طور همزمان وجود خواهد داشت. یکی از دلایل محبوبیت این نوع تدوین نیز مربوط به همین قابلیت می‌باشد. به طور کلی در تدوین موازی رویدادهای متفاوت ایجاد شده در زمان و مکان های مختلف به طور مستمر به نمایش در می‌آید.

مطالب پیشنهادی  آموزش سیاه سفید کردن ویدیو در پریمیر (چگونه فیلم را در پریمیر سیاه و سفید کنیم؟)

تدوین موازی

تدوین صوری ( شکلی )

یکی از مراحل اصلی و مهم در فرآیند تدوین فیلم، تدوین صوری می‌باشد. با استفاده از این نوع تدوین می‌توان تمامی عناصر فیلم به بییننده منتقل کرد. این نوع تدوین شامل مراحل ترکیب تصاویر و فیلم های مختلف است که برای تولید یک موضوع مشخص و ایجاد نقشه بصری در فیلم ایجاد می‌شود. تدوینگر برای فهم و جذب بیشتر مخاطب، صحنه ها و موقعیت های مختلف داستانی را به صورت منطقی و زمانی به هم متصل می‌کند. با استفاده از تدوین بصری، تدوینگر مهارت خود را می‌تواند با واکنش مخاطب و برانگیختگی احساسات آنها به نمایش بگذارد.

تدوین حرکت ( کنشی، استمرار )

در مطالب قبلی به بررسی سوال چگونه تدوینگر حرفه ای شویم؟ پرداختیم. اکنون نیز موضوع تدوین حرکت و چگونگی آن را توضیح می‌دهیم. لازم به ذکر است که علاقمندان به انواع تدوین فیلم نمی‌توانند در آموزش فتوشاپ این دوره ها را بگذرانند. چرا که آموزش فتوشاپ مناسب کسانی است که می‌خواهند به صورت حرفه ای ویرایش و ادیت عکس را انجام دهند. یکی دیگر از انواع تدوین ها، تدوین حرکت می باشد. همانطور که از نامش پیداست پایه و اساس آن حرکت کاراکتر در صحنه است. این نوع از تدوین در لیست بی عیب ترین انواع تدوین در سینما برای انتقال بین دو سکانس قرار دارد. تدوینگر باید در این نوع تدوین به حفظ استمرار بر مبنای حرکت کارکتر دقت نماید.

 در تدوین حرکت به این صورت عمل می‌شود که کارکتر در سکانس اول مشغول انجام فعالیتی می باشد. پس از آن در دومین سکانس برش زده شده، کاراکتر کار دیگری انجام می‌دهد. یک تدوینگر حرفه ای برش روی حرکت را باید در حالت دست نخوردگی، عدم توقف زمان و در نهایت حرکات آرام را به مرحله اجرا درآورد. به طور کلی در تدوین حرکت وجود تمام عناصر شش گانه تدوین از اهمیت بالایی برخوردارند. در شرایطی که یک تدوینگر مراحل تدوین را به طور کامل و صحیح انجام دهد، بییننده می‌تواند به راحتی داستان را دنبال کند. در ضمن جریان داستان از لحاظ بصری در تدوین حرکت متوقف نشده و جذابیت داستان با تغییر سکانس از بین نمی‌رود.

مطالب پیشنهادی  بهترین خروجی پریمیر برای یوتیوب

برای ادیتور شدن چه رشته ای باید خواند

پیش از هر چیز باید به این نکته اشاره کنیم که یکی از نقاط حیاتی تولید فیلم، مرحله تدوینگری می‌باشد. به عبارتی دیگر مهم ترین قسمت هر فیلم تدوین آن است. همچنین هر فرد علاقمند به این رشته باید ویژگی هایی مانند خلاقیت، استعداد، صبر و پشتکار، تمرکز و انتقاد پذیری را در خود داشته باشد. موضوع چگونه تدوینگر حرفه ای شویم؟ با رشته مربوط به تدوینگری و ادیتور با هم ارتباطی تنگاتنگ دارد. چرا که برای یک تدوینگر حرفه ای شدن باید پیش از هر چیزی، انتخابی در رابطه با رشته مناسب داشت.

از بهترین و اصلی ترین راهها برای وارد شدن به این رشته، انتخاب رشته سینمایی می‌باشد. با وارد شدن به دانشگاه برای کسب آموزش در این رشته، علاوه بر دروس عمومی و دروس پایه رشته، دروس اصلی و اختصاصی رشته تدوین نیز گذرانده شود. پذیرش دانشجویان رشته تدوین به صورت ورودی آزاد یا با آزمون صورت می‌گیرد. دانشگاه های علمی کاربردی، آزاد، غیر انتفاعی، صدا و سیما، تربیت مدرس، دانشگاه هنر تهران و … پذیرای دانشجویان این رشته هستند. از مهارت های مهمی که دانشجویان رشته تدوین باید به دست آورند، بکارگیری نرم افزارهای ویرایش ویدئو می‌باشد.

برای ادیتور شدن چه رشته ای باید خواند

گام های تبدیل شدن به تدوینگر حرفه ای چیست

تنها راه رسیدن به مرحله یک تدوینگر حرفه ای آموزش دیدن و تلاش در راه رسیدن به این هدف است. در ادامه این مطلب، گام های تبدیل شدن به تدوینگر را توضیح میدهیم:

افزایش سرعت عمل

یکی از مهم ترین المان ها در رشته تدوین سرعت بالاست. با پیش بینی زمان تقریبی انجام تدوین می‌توان برای مقدار زمان مورد نیاز را برنامه‌ریزی کرد. با افزایش سرعت در این زمینه به تدوینگری حرفه ای تبدیل خواهید شد. در نظر داشته باشید که داشتن سرعت بالا به معنای کم شدن کیفیت کار نیست. چرا که یک تدوینگر ماهر علاوه بر داشتن سرعت عمل بهترین خروجی را به نمایش خواهد گذاشت.

آشنایی با انواع نرم افزار تدوین

یک فرد آماتور پیش از آنکه در کار خود حرفه ای شود، باید با برنامه ها و نرم افزارهای مختلف آشنا شود. در زمینه تدوینگری هم آشنایی با چند برنامه از ضروریات است. نرم‌افزار‌هایی مانند Avid Media Composer، Adobe Premiere و Final Cut Pro  در لیست این برنامه ها قرار دارند. نرم‌افزار ادوبی پریمیر یک برنامه جامع و کاربردی در زمینه ویرایش فیلم می‌باشد. یکی دیگر از نرم‌افزار کاربردی در این زمینه Avid است. بنابراین لازم است تا هر فردی در ابتدای کار با این نرم افزارهای معروف آشنا شده و نحوه کار کردن با آنها را بیاموزد. لازم به ذکر است که در این راه باید صبور بوده و زمانی را به این کار اختصاص دهید.

مطالب پیشنهادی  چگونه سرعت پریمیر را افزایش دهیم؟

با دقت بیشتری به تیزرها نگاه کنید

در این بخش نیز می‌توان به سوال چگونه تدوینگر حرفه ای شویم جواب داد. چرا که مروری بر آثار قدیمی و ارزیابی آنها، کمک شایانی در این زمینه به یک تدوینگر مبتدی خواهد کرد. پس بهتر است برای بهبود در روند کاریتان، آثار موفق و ناموفق دیگران را الگوی خود قرار دهید. به عبارتی باید عملکردهای خوب یا بد را مورد ارزیابی قرار دهید. با این روش، از اشتباهات مجدد جلوگیری کرده و به عنوان یک تدوینگر فیلم، رشد و پیشرفت زیادی خواهید داشت.

دستیار یک تدوینگر حرفه ای شوید

اگر واقعا به این کار علاقه داشته و حاضر هستید هر بهایی را در ارتباط با این موضوع بدهید، مدتی را به عنوان دستیاری سپری نمایید. به این موضوع نیز توجه داشته باشید که هر فردی از ابتدای کار مهارت کافی نداشته و دوره ای را در کنار افراد حرفه ای گذرانده است. پس با انجام تحقیقات لازم برای یک استاد حرفه ای تدوینگر کار خود را سریع آغاز کنید. دیدن آموزش های مختلف و خواندن کتابهایی درباره تدوینگری به شما کمک شایانی خواهد کرد.

دستیار یک تدوینگر حرفه ای شوید

تکرار و تمرین را فراموش نکنید

همه ما می‌دانیم که آموزش دیدن به تنهایی افراد را به هدف مورد نظرشان نخواهد رساند. یک اصل مهم در ارتباط با موفقیت عملگرایی و سختکوشی می‌باشد. بنابراین نام امید نشوید و بارها و بارها آموزش های خود را تمرین کنید. تکرار و تمرین عامل اصلی هر پیشرفتی در زندگی خواهد بود. در کل می‌توان گفت تمرین های تدوینگری مهارت های یک فرد مبتدی را تقویت می‌کند.

جمع بندی نهایی

در این مطلب از تدوین با ما به بررسی موضوع چگونه تدوینگری حرفه ای شویم پرداختیم. همچنین راههای تبدیل شدن به یک تدوینگر حرفه‌ای را آموزش دادیم. در نظر داشته باشید تنها با آموزش صحیح، صبر و تداوم می‌توانید به هدف مورد نظر خود برسید. لازم به ذکر است که می‌توانید برای تجربیات بیشتر به عنوان یک دستیار تدوینگر مدتی را مشغول کار شوید. یکی از نقاط مهم و حیاتی تولید هر فیلمی تدوینگری آن می‌باشد. برای اینکه تبدیل به یک تدوینگر حرفه ای شوید بهترین راه کار وارد شدن به دانشگاه و آموزش دیدن در رشته سینما است. اما ما روشی بهتر از این را به شما ارائه خواهیم داد.

چرا به صرف هزینه و زمان بسیار کم خواهید توانست یک تدوینگر حرفه ای شده و سریعا وارد بازار کار شوید. این روش چیزی نیست جز دوره های آموزشی تدوین با ما، که توسط اساتید مجرب و حرفه ای و سابقه کاری بالا صورت می‌گیرد. علاقه مندان می‌توانند برای دیدن دوره آموزش افترافکت به صفحه اصلی سایت مراجعه کنند. در صورتی که با سوال یا چالشی مواجه شدید، می‌توانید در کامنت‌های همین بخش با متخصصین این حوزه مطرح کنید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید