آموزش ساخت براش در فتوشاپ

آموزش ساخت براش در فتوشاپ

در این بخش از تدوین باما، با آموزش ساخت براش در فتوشاپ آشنا خواهیم شد. همانطور که میدانید نرم افزار فتوشاپ، یکی از بهترین و مناسبترین نرم افزارهای ادیت و ویرایش تصویر و ساخت آثار گرافیکی است که در آن می‌توان کارهای متفاوتی انجام داد. اما گاها ممکن است در این  نرم افزار با کمبود براش مواجه شوید و یا بخواهید یک براش جدید و منحصر به فرد برای خود ایجاد کنید. برای انجام این کار ابتدا باید مهارت این کار را به درستی بیاموزید و برای آموختن رایگان آموزش فتوشاپ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید از این پست کمک بگیرید. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

براش چیست؟ (آشنایی با انواع براش)

براش یکی از مهم‌ترین ابزارهای نرم افزار فتوشاپ است که با کمک آن می‌توان کارهای زیادی را انجام داد. همچنین با کمک این ابزار می‌توان شکل‌های متفاوتی نیز ایجاد کرد. در نرم افزار فتوشاپ براش‌های زیادی به صورت آماده در اختیار کاربران قرار می‌گیرند اما ممکن است، براش مورد نظر شما در میان آنها نباشد. پس در این شرایط پیشنهاد ما این است که براش دلخواهتان را بنویسید. برای ساخت براش می‌توانید از ایده‌های خلاقانه و هنری زیادی استفاده کنید. همچنین برای استفاده از براش‌ها باید از کلید میانبر B کمک بگیرید. شما می‌توانید براش لوگو، براش عکس و… بسازید. علاوه بر ساخت آنها، می‌توانید از براش‌های آماده برای پروژه‌های خود استفاده کنید و این براش‌ها را دانلود نمایید. در ادامه با روش ساخت براش لوگو و عکس آشنا خواهید شد.

روش ساخت براش

در این قسمت از پست آموزش ساخت براش در فتوشاپ به بررسی ساخت براش برای لگو و امضا می‌پردازیم:

 • برای انجام این کار ابتدا فایل مورد نظر را باز کرده و پس از آن با استفاده از ابزار Marquee، محدوده امضا یا لوگو را مشخص کنید.
 • در مرحله بعد مسیر Menu>Edit>Define Brush Preset را پیدا نمایید. سپس نامی دلخواه برای براش انتخاب کرده و بر روی گزینه ok کلیک کنید.
 • به این ترتیب شما به آسانی می‌توانید براش لگو یا امضای مورد نظر خود را بسازید.
 • برای استفاده از براش نیز باید ابتدا ابزار براش را انتخاب کرده و در مرحله بعد به نوار بالای صفحه رفته و در قسمت براش کلیک کنید.
 • اکنون از میان براش های که وجود دارد، براشی که مد نظرتان است را انتخاب نمایید.
 • لازم به ذکر است که یک روش دیگر نیز برای انتخاب براش وجود دارد.
 • به این صورت که به پانل Brush Preset رفته تا براش دلخواه خود را پیدا کنید.
مطالب پیشنهادی  گذاشتن عکس روی عکس در فتوشاپ

تبدیل عکس به براش در فتوشاپ

برای آنکه بتوانید یک تصویر را در نرم افزار فتوشاپ به براش تبدیل کنید ابتدا باید تصویر موردنظر خود را انتخاب و آماده نمایید. با کمک این روش می‌توانید یک وکتور بسازید و از آن در پروژه‌های خود استفاده نمایید. در مرحله اول باید تصویر خود را در فتوشاپ باز کنید. سپس اندازه تصویر خود را بر روی 2500 پیکسل در 2500 پیکسل قرار دهید. در صورتی که تصویر شما بزرگتر این اندازه باشد، نمی‌تواند تبدیل به یک براش تصویری شود. در گام بعدی به منوی Image بروید و گزینه Adjustments را انتخاب کنید. سپس بر روی Threshold کلیک نمایید. با این انتخاب یک پنجره برای شما باز خواهد شد که در این پنجره باید نوار لغزنده را حرکت دهید تا پس زمینه یا همان بک گراند به طور کامل تمیز شود.

 در مرحله سوم باید از کلید میانبر Alt + I استفاده نمایید و یا مجددا به منوی Image بروید. پس از ورود به Image گزینه Adjustments و سپس Invert را انتخاب کنید. با این کار رنگ تصویر معکوس می‌شود. به همین خاطر ممکن است پس زمینه شما سفید و سوژه‌ی شما سیاه رنگ شود. در گام چهارم باید ابزار Magic Wand Tool را انتخاب کنید. با این ابزار روی منطقه پس زمینه کلیک نمایید. حال برای حذف پس زمینه از کلید Delete روی کیبورد استفاده نمایید. پس از حذف بک گراند با فشردن کلیدهای ترکیبی Alt+ D از حالت انتخاب خارج شوید. اما زمانی که قصد دارید پس زمینه را از جزئیات سوژه نیز حذف کنید، باید بر روی سوژه بزرگ‌نمایی کرده و قسمت‌های پس ‌زمینه باقی ‌مانده در تصویر را نیز با ابزار Magic Wand Tool انتخاب نمایید.

ادامه مراحل

در گام بعدی ابزار Rectangular Marquee Tool را بردارید و سوژه‌ای را که قصد دارید به براش تبدیل کنید، انتخاب نمایید. سپس به منوی Edit بروید و بر روی گزینه Define Brush Preset کلیک نمایید. در صورتی که تمامی مراحل را به درستی انجام داده باشید، با این انتخاب تصویر یا سوژه‌ی موردنظر شما به براش تبدیل می‌شود. در پنلی که برای شما می‌شود باید نام براش خود را انتخاب کرده و بر روی گزینه OK کلیک نمایید.

حال اگر قصد دارید از براش خود استفاده کنید، باید پس از انتخاب ابزار براش، از منوی بالا شکل و نام براش خود را پیدا کنید. همچنین می‌توانید پنل براش را از طریق منوی Window و گزینه Brushes باز نمایید. جالب است بدانید که امکان رنگی شدن براش شما نیز وجود دارد. همچنین می‌توانید شفافیت، میزان رنگ و اندازه آن را به دلخواه خود تغییر دهید. برای آنکه از براش خود در ساخت کلیپ‌ها استفاده کنید، باید به آموزش پریمیر مراجعه نمایید.

مطالب پیشنهادی  ادیت عکس کودک در فتوشاپ

روش ساخت براش آماده جدید

در آموزش ساخت براش در فتوشاپ می‌توان به براش‌های آماده جدید نیز دسترسی داشت. براش‌ها یکی از ابزارهای مفید و کاربردی برای ویرایش تصاویر می‌باشند. این ابزار به کاربر این امکان را می‌دهد که در رنگ و فاصله براش تغییر ایجاد کنید. در ادامه روش ساخت براش آماده جدید را بیان می‌کنیم:

 • در ابتدا برنامه فتوشاپ را باز کرده و یک صفحه خالی را در آن باز کنید.
 • پس از آن طرح و شکل دلخواهتان را بکشید.
 • توجه داشته باشید که در طراحی براش آماده این قابلیت وجود دارد که از براش‌های دیگر نیز استفاده کنید.
 • به عنوان نمونه در طراحی براش ستاره، از چهار خط صاف و براش گرد کمک بگیرید.
 • انتخاب رنگ در این مرحله لازم نیست، بنابراین ادامه مراحل را انجام دهید.
 • پس از تکمیل شدن طرح براش، مسیر Menu>Edit>Define Brush Preset را دنبال نمایید.
 • با وارد شدن به مرحله بعد، پس از انتخاب نام براش، بر روی گزینه ok کلیک کنید.
 • در نهایت پس از انجام مراحل بالا شما می‌توانید خیلی سریع و آسان یک براش آماده جدید بسازید.

آموزش اضافه کردن براش به فتوشاپ

در این مرحله تصمیم داریم تا برای تکمیل آموزش‌های خود، اضافه کردن براش در برنامه فتوشاپ را توضیح دهیم:

در گام اول این نرم افزار، امکان انتخاب هر تعداد قلمو که مورد نظرتان باشد به شما داده می‌شود. اما به این نکته دقت کنید به هر اندازه تعداد براش‌ها بیشتر باشد، فتوشاپ کندتر خواهد شد. چرا که حافظه با انتخاب تعداد زیاد براش سنگین شده و در هنگام پیدا کردن براش مورد نظر به دردسر می‌افتید. در گام بعدی فرض را بر این می‌گذاریم که کنیم تعدادی براش دانلود کرده ایم و قصد داریم آنها را به برنامه فتوشاپ اضافه کنیم. پس اول به بخش پوشه براش‌های دانلود شده رفته و از منوی Edit  گزینه Preset و پس از آن Preset manager را انتخاب نمایید.

 اکنون براش را در منوی بالای صفحه انتخاب کنید. در گام سوم برای باز کردن براش با یک کلیک در دایره سمت راست بالای صفحه نمایش می‌توانید به این امکان دسترسی داشته باشید. به عنوان نمونه مشاهده می‌کنید که brush my glowing light در لیست قرار دارد. نرم افزار فتوشاپ در این زمینه  دو گزینه اضافه کرده براش‌های جدید به براش‌های قبلی اضافه شود یا اینکه براش‌های موجود جایگزین شوند. پس بر روی گزینه افزودن برای اضافه شدن آنها کلیک کنید. در گام آخر نیز مشاهده خواهید کرد که براش های انتخابی در بخش مدیریت از پیش تنظیم شده مشخص شده است.

مطالب پیشنهادی  آموزش کراپ در فتوشاپ

آموزش تنظیمات براش در فتوشاپ

در بخش‌های قبل راجع به آموزش ساخت براش در فتوشاپ صحبت کردیم. اکنون به آموزش تنظیمات براش می‌پردازیم. یکی از مهم‌ترین ابزارها فتوشاپ است که به افراد امکان انتخاب رنگ‌ و ایجاد جلوه‌های مختلف را می‌دهد. برای استفاده از این ابزار، می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید:

 • فعال کردن ابزار براش: در صفحه کلید B یا میانبر را فشار دهید. روشی دیگر به قسمت جعبه ابزار از سمت چپ، بر روی گزینه Brush که با علامت قلم نشان داده کلیک کنید.
 • تغییر رنگ براش: پس از انجام مراحل  انتخاب ابزار براش، امکان ایجاد تغییر رنگ وجود خواهد داشت.
 • تنظیمات ابزار براش در فتوشاپ: این تنظیمات شامل مواردی مانند شکل سر قلم، حالت ترکیبی، سرعت، شفافیت و سرعت پاشش رنگ است.
 • نصب براش‌های آماده: در این قسمت این امکان وجود دارد که براش‌های آماده را از منابع مختلف دانلود سازی کرده و پس از آن در برنامه فتوشاپ نصب نمایید.

سخن نهایی

در این مطلب با آموزش ساخت براش در فتوشاپ آشنا شدیم. حال می‌دانیم در فتوشاپ می‌توانیم براش مورد نظر و خاص خود را داشته باشیم. به شرط آنکه از این آموزش گام به گام کمک بگیرید و درست مطابق آن عمل نمایید. در ابتدا مشخص کنید که قصد دارید برای تصویر یک براش بسازید یا برای لوگو؟ ما برای هر دو مورد آموزش جامع و متفاوتی ارائه داده‌ایم. اما لازم است بدانید که برای تبدیل امضا به براش نیز باید از آموزش بخش (روش ساخت براش) استفاده نمایید. همانطور که برای ایجاد قلموی لوگو از این آموزش استفاده کردید.

راه‌های مختلف و متفاوتی برای ایجاد براش وجود دارد که می‌توانید از آنها در نرم‌ افزار فتوشاپ کمک بگیرید. زیرا خلاقیت در انجام این کار حرف اول را می‌زند. در صورتی که برای رسیدن به براش‌های جدید عجله دارید و فرصت کافی برای ساخت آنها ندارید، بهتر است از براش‌های آماده دانلود نمایید تا از تصاویر و الگوهای خاصی که دارند بهره مند شوید. همچنین می‌توانید برای آسان‌تر شدن مسیر ساخت براش از تصاویر png کمک بگیرید. برای یادگیری آموزش افترافکت و یا دیگر آموزش‌ها، به بخش اصلی سایت مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید