مهم‌ترین کلیدهای میانبر در فتوشاپ

مهم‌ترین کلیدهای میانبر در فتوشاپ

نرم افزار فتوشاپ یکی از قوی‌ترین و پرطرفدارترین نرم افزارهای شرکت ادوبی می‌باشد. این برنامه می‌تواند کارایی بالایی برای گرافیست‌ها و ادیتورها داشته باشد. به علاوه کارایی، عملکرد سریع و مناسبی نیز دارد. به شرط آنکه روش کار با آن را بدانید تا بتوانید از این سرعت بهره مند شوید. یکی از عوامل تاثیرگذار بر روی سرعت عملکرد، آشنایی با مهم‌ترین کلیدهای میانبر در فتوشاپ است که در تدوین باما می‌آموزید. زمانیکه از کلیدهای میانبر کمک می‌گیرید می‌توانید سرعت خود را به شدت ارتقا دهید. شاید در ابتدا متوجه آسانی مراحل کار نشوید اما با گذشت زمان و تکرار و تمرین، به این حقیقت پی می‌برید. قطعا افرادی که با نرم افزار فتوشاپ کار کردند بهتر می‌دانند که برخی از کارهای ساده، روند فرد را به شدت کند می‌کند.

 اما برای داشتن عکس العملی بالا چه باید کرد؟ فتوشاپ به این موضوع پرداخته و برای حل این مسئله تعداد زیادی کلید میانبر را تعریف کرده‌ است. قطعا دانستن و استفاده از این کلیدها علاوه بر بالا بردن سرعت عمل فرد، برای ورود به بازارکار نیز لازم است. تفاوتی ندارد که قصد دارید چه کاری در فتوشاپ انجام دهید، از انتخاب لایه ها گرفته تا تغییرات اندازه و جابه‌جایی رنگ‌ها. با یک کلید میانبر می‌توان هر عملیاتی را به آسانی اجرا کرد. ما سعی کردیم تمامی این موضوعات را به صورت مختصر و مفید در این پست، آموزش دهیم. پس تا پایان این مطلب صبورانه همراه آموزش فتوشاپ باشید و پیشنهاد میکنیم مراحل هر آموزش را تمرین کنید. در صورتیکه هر گونه سوالی در رابطه با این موضوع داشتید، می‌توانید در قسمت کامنت همین بخش مطرح کنید.

کلید میانبر لایه‌ها در فتوشاپ

برای سرعت در ایجاد لایه‌ ها (در پنل Layer سمت راست فتوشاپ) می‌توان از کلید میانبر استفاده کرد. تا در کمترین زمان ممکن بتوانید با این ترفند یک لایه را ایجاد کنید. در این بخش با انواع کلیدهای میانبر و مهم‌ترین کلیدهای میانبر در فتوشاپ مخصوص لایه‌ها آشنا شوید.

ایجاد لایه ی جدید

 کلید میانبر برای انجام این عملیات در سیستم‌های مک Shift + Cmd + N می‌باشد. این سه کلید را در کیبورد به صورت همزمان فشار دهید تا لایه‌ی جدید به صورت خودکار ایجاد شود. اما در سیستم های ویندوز باید از کلیدهای Shift + Ctrl + N استفاده کنید. این سه کلید میانبر را همزمان بفشارید و رها کنید. حال خواهید دید که یک لایه‌ی جدید در پنل Layer به وجود آمده است. اگر این پنل برای شما باز نبود می‌توانید در نوار ابزار بالای فتوشاپ از منوی Window، گزینه‌ی Layer را انتخاب کنید. با انجام پنل موردنظر در سمت راست فتوشاپ برای شما بازمی‌گردد.

ایجاد یک لایه ی جدید پشت لایه ی قبلی

زمانیکه قصد دارید یک لایه‌ی جدید در پشت لایه‌ی موجود خود داشته باشید، باید با این کلیدهای میانبر اقدام کنید. در سیستم مک از فشردن همزمان کلیدهای Cmd + New Layer Icon کمک بگیرید و در سیستم ویندوز از Ctrl + New Layer Icon استفاده کنید. یعنی تنها باید کلید Ctrl در ویندوز یا Cmd در مک را بفشارید و همزمان با آن آیکن new layer در پنل لایه‌ها کلیک کنید.

مطالب پیشنهادی  خروجی گرفتن از فتوشاپ برای چاپ

کلید میانبر لایه‌ها در فتوشاپ

رنگی کردن یک لایه

زمانیکه قصد دارید یک لایه ی خالی را پرُ یا رنگی کنید باید ابتدا مشخص کنید که مقصود شما لایه‌ی پیش‌زمینه است یا پس‌زمینه. برای سیستم مک کلیدهای Alt + Backspace پیش‌زمینه را تغییر می‌دهد و کلید Cmd + Backspace پس زمینه را رنگ می‌کند‌. اما در ویندوز فشردن کلیدهای Alt + Delete برای پیش‌زمینه است و کلیدهای Ctrl + Delete برای رنگ پس زمینه می‌باشد. البته توجه داشته باشید که در حالت پیش‌فرض رنگ‌ها به صورت سیاه و سفید هستند.

یکی کردن لایه‌ها در یک لایه

زمانیکه قصد دارید یک یا چند لایه را با لایه‌ی اصلی خود یکی یا مسطح کنید، باید کلیدهای میانبر آن را بشناسید. البته در این کار یک نسخه‌ی مسطح از تصویر در یک لایه‌ی جدید اضافه می‌شود اما لایه‌های دیگر دست نخورده باقی می‌مانند. در سیستم مک برای انجام این کار از کلیدهای Cmd + Alt + Shift + E استفاده کنید. اما در سیستم ویندوز باید از کلیدهای Ctrl + Alt + Shift + E کمک بگیرید. این کلیدها، از مهم‌ترین کلیدهای میانبر در فتوشاپ هستند.

ادغام لایه‌ها

اما زمانیکه قصد دارید تمامی لایه‌ها را با یکدیگر یکی کنید باید از کلیدهای مک  Cmd + Shift + E کمک بگیرید. همچنین در سیستم ویندوز می‌توانید با استفاده از Ctrl + Shift + E این کار را انجام دهید. با فشردن همزمان کلیدهای گفته شده، فتوشاپ ادغام لایه‌ها را به صورت خودکار انجام می‌دهد. پس از ادغام شما می‌توانید کار را با فرمت JPG ذخیره کنید.

ادغام لایه‌های موردنظر

زمانیکه قصد دارید برخی از لایه‌ها را با یکدیگر ادغام کنید در مک از کلیدهای  Cmd + Alt + E کمک بگیرید. اما در سیستم ویندوز با استفاده ازکلیدهای Ctrl + Shift + E عمل کنید. این میانبر برای زمانی کاربردی می‌باشد که بخواهید بعدا تغییراتی در آن ایجاد کنید.

ایجاد لایه‌ی جدید با Copy

برای ساخت لایه‌ی کپی از لایه‌های قبلی می‌بایست با این کلیدهای میانبر کار کنید. در سیستم مک با فشردن کلیدهای Cmd + J و در سیستم ویندوز با فشردن کلیدهای Ctrl + J انجام دهید.

ایجاد لایه جدید با کمک Cut

عملکرد این روش با روش قبلی کاملا متفاوت است. در این روش لایه جدید بر اساس بخشی انتخابی از عکس اصلی، ایجاد می‌شود. هر بخش از عکس را که می‌خواهید با کمک ابزار marquee (یا کلید میانبر M) انتخاب و جدا کنید تا لایه‌ی آن ساخته شود. برای انجام آن در مک از کلیدهای Cmd + Shift + J و در ویندوز Ctrl + Shift + J استفاده کنید.

انتقال لایه به بالاترین قسمت از لایه‌ها

زمانیکه قصد داریم یک لایه را بر روی تمامی لایه‌های موجود قرار دهیم از این کلیدهای میانبر استفاده می‌کنیم. در سیستم مک این عملیات را با کمک کلیدهای Cmd + Shift + ] انجام می‌دهیم. اما در سیستم ویندوز از کلیدهای Ctrl + Shift + ] استفاده می‌کنیم. حال توانستیم یک لایه را بالای تمامی لایه‌ها قرار دهیم.

مطالب پیشنهادی  فتوشاپ چیست؟ معرفی ویژگی های شگفت انگیز فتوشاپ !!

انتقال یک لایه بالاتر

زمانیکه قصد داریم یک لایه را بالای لایه‌ی دیگری قرار دهیم در مک از کلیدهای Cmd + ] و در ویندوز از کلیدهای Ctrl + ] استفاده می‌کنیم.

انتقال یک لایه پایین‌تر

اما برای آنکه فتوشاپ به شما اجازه دهد که یک لایه را در پایین لایه‌ی قبلی قرار دهید باید از کلیدهای میانبر مرتبط به آن استفاده کنید. این کلیدها در مک Cmd + [ و در ویندوز Ctrl + [ می‌باشند.

کپی کردن چندین لایه به صورت همزمان

از مهم‌ترین کلیدهای میانبر در فتوشاپ می‌توان برای کپی کردن چند لاین استفاده کرد. با نگه داشتن کلیدهای ترکیبی Shift + Cmd + C در مک و کلیدهای Shift + Ctrl + C  در ویندوز می‌توانید به آسانی این کار را انجام دهید.

انتخاب همه ی لایه ها

برای آنکه تمامی لایه های انتخاب کنیم در مک از Cmd + Opt + A و در ویندوز Ctrl + Alt + A استفاده می‌کنیم.

انتخاب پایین‌ترین لایه (لایه آخر)

برای انتخاب بالاترین لایه در مک از Opt + , و در ویندوز از Alt + , کلیدها کمک بگیرید.

انتخاب بالاترین لایه (لایه اول)

اما برای انتخاب لایه اول در مک از Opt + . و در ویندوز Alt + . را استفاده می‌کنیم‌.

کلید میانبر سلکت در فتوشاپ

کلیدهای میانبر مختلفی برای منوی بخش Select وجود دارد که هر کدام وظایف مخصوصی دارند. در این بخش به وظایف این کلیدها می‌پردازیم.

کلید میانبر سلکت در فتوشاپ

کلید میانبر برای انتخاب مجدد

زمانیکه بخشی از تصویر را سلکت می‌کنیم اما با یک کلیک اشتباه تمامی قسمت های انتخاب شده را از دست می‌دهیم، می‌توانیم با این کلید میانبر آن را بازگردانیم. در مک از کلیدهای Cmd + Shift + D استفاده می‌کنیم و در ویندوز از کلیدهای Ctrl + Shift + D کمک می‌گیریم. این کلیدها میانبری برای بازگشت به آخرین انتخاب‌های ما در سلکت می‌باشد.

انتخاب معکوس با کلیدهای میانبر

در مواقعی که اطراف سوژه را انتخاب کردیم و قصد داریم قسمت سلکت خود را معکوس کنیم باید از کلیدهای زیر کمک بگیریم. در مک با کلیدهای Cmd + Shift + I و در ویندوز با  Ctrl + Shift + I می‌باشد.

حذف بخش‌هایی از قسمت‌های انتخاب شده

وقتی نیاز داریم یک بخش را از سلکت خارج کنیم باید با مهم‌ترین کلیدهای میانبر در فتوشاپ آن را deselect کنیم. برای انجام این‌ کار در مک از کلید Opt + حرکت موس کمک می‌گیریم. اما در ویندوز از Alt + حرکت موس استفاده می‌کنیم.

لغو یا deselect تمامی قسمت‌ها

برای لغو تمامی سلکت‌ها باید در مک کلیدهای Cmd + D و در ویندوز Ctrl + D را فشار دهید.

کلید میانبر تغییر رنگ در فتوشاپ

تغییر رنگ در فتوشاپ یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین ویژگی برای طراحان است. حال اگر در حین طراحی از کلیدهای میانبر کمک بگیرند می‌توانند پروژه‌ی خود را سریع‌تر از قبل انجام دهند‌. در این بخش چند کلید میانبر برای رنگ معرفی می‌کنیم.

مطالب پیشنهادی  حذف قسمتی از عکس در فتوشاپ

کلید انتخاب طیف‌های رنگی

تصور کنید که می‌خواهید طیف‌های رنگی RGB را انتخاب کنید. با این کلیدها می‌توانید رنگ‌های قرمز، سبز یا آبی را انتخاب کنید و یا تغییرات مدنظر خود را اعمال کنید. در مک با کلیدهای Cmd + 3 (قرمز) ، 4 (سبز) ، 5 (آبی) انجام می‌شود. اما در ویندوز با کلیدهای Cmd + 3 (قرمز) ، 4 (سبز) ، 5 (آبی).

انتخاب یک رنگ از عکس

افرادی که از Brush در فتوشاپ خود استفاده می‌کنند، می‌توانند با این کلیدها رنگی را به سرعت انتخاب کنند. در ادامه با همان ابزارهای طراحی از رنگ منتخب استفاده کنند. در مک با Opt + Brush tool و در ویندوز با کلیدهای Alt + Brush tool هستند.

رنگ‌آمیزی و پرکردن بخشی از تصویر

شاید پرکردن و رنگ آمیزی یک بخش با استفاده از چند کلید غیرممکن به نظر برسد. اما با کلیدهای میانبر Shift + F5 در مک و ویندوز می‌توانید این رنگ‌آمیزی را به انجام رسانید.

دسترسی به ایربراش (Airbrush)

قطعا دسترسی به این ابزار می‌تواند به طراح در اسپری کردن رنگ کمک کند. اما این عملیات در مک با Shift + Opt + P و در ویندوز با Shift + Alt + P کلیدها انجام می‌شود.

کلید میانبر ابزارها

برای آنکه بتوانید از «مهم‌ترین کلیدهای میانبر در فتوشاپ» استفاده کنید باید کلید میانبر ابزارهای فتوشاپ را بیاموزید‌. این موضوع برای بیشتر ابزارها صدق می‌کند. کلید میانبر آنها Shift + حرف میانی هر ابزار می‌باشد. شما باید کلید شیفت را نگه دارید و میانبر آن ابزار را فشار دهید.

: V ابزار Move Tool

X و : D ابزار جابجایی و تغيير رنگ پیش زمینه و پس زمینه

: S ابزار روتوش Clone Stamp

: M ابزار Marquee

: T ابزار تايپ Type tool

: U ابزار rectangle Tool

: L ابزار Lasso

: W ابزار عصاي جادويي Magic Wand Tool

: C ابزارهاي برش Crop

: P ابزار Pen Tool

: B ابزار Brush

: G ابزار سطل رنگ Paint Bucket

E : ابزار پاک کن Eraser Tool

کلید میانبر ابزارها

سخن نهایی از تدوین باما

در این پست آموزشی مهم‌ترین کلیدهای میانبر در فتوشاپ را بررسی کردیم. ما سعی داشتیم که تمامی کلیدهای میانبر پنل Layerرا آموزش دهیم. در آپدیت‌های کلیدهای بیشتری برای دیگر قسمت‌های فتوشاپ نام می‌بریم. مطالب این پست دنیایی وسیع می‌باشد که هیچ قسمت از آن کم ارزش نیست. به همین خاطر قصد داریم در آینده بخش های مفید بیشتری به آن بیفزاییم. همواره به یاد داشته باشید که اولین و مهمترین اولویت ما یادگیری مطالب برای شماست، در صورتیکه سوالات خود را در بخش کامنت‌ها مطرح کنید و منتظر پاسخ آن در اسرع وقت بمانید. ما نیز در این مسیر در کنار شما خواهیم بود و این افتخاری برای تدوین باما می‌باشد. شما می‌توانید از آموزش افترافکت و آموزش پریمیر نیز بهره مند شوید.

دیدگاه‌ها ۲
ارسال دیدگاه جدید