آموزش فارسی نوشتن و حل مشکل فارسی نوشتن در فتوشاپ

آموزش فارسی نوشتن و حل مشکل فارسی نوشتن در فتوشاپ

قطعا برای هر فارسی زبانی، آموزش فارسی نوشتن و حل مشکل فارسی نوشتن در فتوشاپ لازم است. به همین خاطر در این پست آموزشی تدوین باما سعی داریم مشکل تایپ فارسی را برای شما حل کنیم. راه حل این موضوع کاملا ساده است، به شرط آنکه طبق آموزش عمل کنید. همچنین می‌توانید راه حل مشکلات خود را در این مطلب بیابید. همواره سعی کردیم آسان ترین راهکارها را به شما ارائه دهیم. در صورتیکه پاسخ سوال خود را نیافتید می‌توانید از طریق کامنت‌های همین پست اقدام کنید‌‌. مشاورین آموزش فتوشاپ در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

آموزش نوشتن فارسی در فتوشاپ

در ابتدا باید بیاموزید که چگونه در نرم افزار فتوشاپ به زبان فارسی تایپ کنید. برای دسترسی به تایپ فارسی ابتدا باید آن را فعال کنید. اگر تا به حال در فتوشاپ خود از فونت‌های فارسی استفاده نکردید، اول بهتر است چند فونت فارسی دانلود کنید. در ادامه به سراغ تنظیمات آن بروید. از منو Edit در بالای صفحه فتوشاپ، گزینه preferences و سپس type را انتخاب کنید. در پنجره‌ی باز شده گزینه گزینه  World-Ready Layout را تیک بزنید. سپس نرم افزار فتوشاپ را ببندید و مجدد آن را باز نمایید. پس از بازگشت به فتوشاپ از منو Type گزینه language option را انتخاب کنید. سپس گزینه Middle Eastern Featuer را تیک بزنید تا حل مشکل فارسی نوشتن در فتوشاپ را بتوانید رفع کنید. شاید در ورژن‌های مختلف با پیام‌های اندک متفاوتی روبرو شوید.

آموزش نوشتن فارسی در فتوشاپ

روشی دیگر برای تایپ فارسی در فتوشاپ

در این روش برای آنکه بتوانید در فتوشاپ فارسی تایپ کنید، از قسمت Preferences گزینه World-Ready Layout و Middle Eastern features را فعال کنید. با فعال کردن این موارد می‌توانید فونت‌های فارسی را به فتوشاپ خود اضافه کنید. البته بهتر است در نظر داشته باشید که به هنگام افزودن فونت ممکن است حروف شما از چپ به راست نوشته شوند. زیرا این حالت پیش‌فرض فتوشاپ می‌باشد. حتی ممکن است حروف شما به صورت جداجدا یا برعکس تایپ شوند. جای نگرانی نیست زیرا هر کدام از این مشکلات راه حلی دارند.

 در نهایت حتی اگر موفق به تایپ فارسی در فتوشاپ نشدید می‌توانید از نرم افزار notepad یا word کمک بگیرید. حتی در Telegram نیز می‌توان برای حل این مسئله اقدام کرد. برای این نوع کمک گرفتن، ابتدا باید در برنامه‌ی ثانویه متن موردنظر خود را تایپ کنید. سپس با copy گرفتن و وارد کردن آن متن به فتوشاپ مشکل خود را حل کنید. پس از کپی گرفتن از متن باید در فتوشاپ از گزینه Paste استفاده کنید. تا موارد کپی شده و جایگاه خود قرار گیرند. به این شکل توانسته‌اید از برنامه‌های دیگر برای انجام حل مشکل فارسی نوشتن در فتوشاپ کمک بگیرید.

برعکس نوشتن فارسی در فتوشاپ

اینگونه بهم ریختگی‌ها در فتوشاپ کاملا طبیعی است. به دلیل آن است که شما تا به حال از تنظیمات قسمت تایپ استفاده نکردید. زمانیکه یک متن به صورت برعکس نوشته می‌شود باید در قسمت تنظیمات جهت متن را از راست به چپ قرار دهید. برای ورود به قسمت تنظیمات ابتدا از منوی Window در قسمت بالای صفحه فتوشاپ گزینه Paragraph را فعال کنید. پس از فعال‌سازی این پنل در سمت راست فتوشاپ برای شما نمایان می‌شود. آیکن ¶ را در حالت راست چین فعال کنید تا نوشته‌های شما از راست به چپ چیده شوند. در این پنل می‌توانید تنظیمات زیادی را انجام دهید. در کنار این پنل، پنل دیگری به نام Character قرار دارد که دیگر تنظیمات مربوطه، در این قسمت انجام می‌شوند.

مطالب پیشنهادی  ساخت مهر در فتوشاپ

برعکس نوشتن فارسی در فتوشاپ

جدا نوشتن حروف فارسی در فتوشاپ 7

اگر در نسخه‌ای از فتوشاپ شاهد جدا نوشتن حروف فارسی بودید، باید از طریق همان پنل Paragraph‌ اقدام کنید. در قسمت قبل توضیح دادیم که چگونه این پنل را از منوی Window وارد کنید. پس از باز شدن پنل موردنظر باید از طریق دکمه بالا و سمت راست، پنجره‌ی دیگری را باز کنید. در این قسمت موارد زیادی را مشاهده می‌کنید اما شما باید گزینه Middle Eastern Single-Line composer را انتخاب نمایید. اگر این گزینه در فتوشاپ شما وجود ندارد، لازم است از منوی Window پنل Character را فعال کنید. در سه خط بالای این پنل موارد بیشتر را مشاهده کرده و حالا گزینه Right-to-Left Character Direction را فعال نمایید. قطعا با گذراندن این مراحل، حل مشکل فارسی نوشتن در فتوشاپ انجام خواهد شد.

فارسی نوشتن اعداد در فتوشاپ

از دیگر مشکلات تایپ فتوشاپ، فارسی نوشتن اعداد است. قطعا استفاده از راهکارهای این بخش برای کسانی که قصد دارند تمامی متن، حتی اعداد را به فارسی تایپ کنند لازم است. پس لازم است برای حل این مشکل و نمایش اعداد طبق مراحل زیر عمل نمایید.

 • برای حل اینگونه مشکلات به پنلcharacter مراجعه کنید.
 • اگر این پنل را در قسمت سمت راست فتوشاپ خود مشاهده نمی‌کنید، باید از منوی Window گزینه character را تیک بزنید.
 • پس از باز شدن پنل از قسمت Digits زبان فارسی را انتخاب کنید.
 • به این ترتیب اعداد فارسی را به شما نمایش خواهد داد.

استفاده از این تنظیمات بسیار آسان است، به شرط انکه یادگیری هر مورد را به درستی بیاموزید. همان گونه که پس از یادگیری آموزش افترافکت، استفاده از آن ساده و آسان خواهد بود.

فارسی نوشتن اعداد در فتوشاپ

تنظیمات تایپ در فتوشاپ

پس از حل مشکلات فتوشاپ و فارسی شدن حروف و اعداد آن، بهتر است نکات دیگری از تنظیمات این قسمت را بیاموزید. تنظیمات زیادی برای ابزار تایپ در فتوشاپ وجود دارد که هر کدام مربوط به انجام یا تغییر یک مورد می‌باشند. البته یادگیری تنظیمات تایپ می‌تواند به ارتقإ سطح کار شما کمک نماید. به عنوان مثال ابتدا ابزار Type Tool را انتخاب کنید. سپس بر روی فونت های موجود کلیک نمایید. با گزینه Load فایل فونت موردنظر را انتخاب کنید و آن را در نرم افزار فتوشاپ آپلود نمایید. با انجام همین مراحل ساده می‌توانید از فونت‌های مختلف فتوشاپ در قسمت تایپ استفاده کنید. یا با استفاده از پنل های Character و Paragraph می‌توانید تنظیمات زیادی را در اختیار داشته باشید. در ادامه ویژگی و عملکرد هر کدام از این پنل‌ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مطالب پیشنهادی  معرفی ۱۵ منبع رایگان برای دانلود تصاویر وکتور

آشنایی با پنل Paragraph

در پنل Paragraph می‌توان قسمت مهمی از تنظیمات تایپ را انجام داد. مواردی همچون:

 • تنظیم چینش متن: شامل گزینه‌هایی همچون چپ‌چین، وسط‌چین و راست‌چین هستند.
 • مرتب کردن ابتدا و انتهای متن: که در اصل آن را Justify کردن متن می‌دانند. چهار گزینه که در نوار بالای پنل قرار دارند.
 • ایجاد فاصله در دو سمت متن: که در این قسمت می‌توانید با اعدادی متفاوت، فاصله بین حروف را مشخص کنید.
 • رعایت فاصله خط اول: در برخی از متون خط اول با فاصله‌ای دیرتر از خطوط دیگر قرار می‌گیرد.
 • ایجاد فاصله قبل یا بعد از پاراگراف: دو گزینه، یعنی «Add Space After/Before Paragraph» فاصله‌ی بالا و پایین هر پاراگراف را مشخص می‌کنند. جایگاه سمت راست برای پایین پاراگراف و جایگاه سمت چپ برای بالای پاراگراف می‌باشد.
 • تنظیم چینش راست یا چپ: این تنظیم به معنی Right to Left می‌باشد. زمانیکه از اعداد یا حروف انگلیسی در میان حروف فارسی استفاده می‌کنید، این تنظیم می‌تواند به ترتیب و نظم متن شما کمک کند.
 • میزان کشیدگی حروف: کشیدگی حروف و طول پاراگراف را می‌توان در این تنظیم انجام داد.

آشنایی با پنل Paragraph

آشنایی با پنل Character

یکی دیگر از پنل‌های معروف تایپ CharacterPanel می‌باشد. بخشی از تنظیمات نوشتن، در فتوشاپ نیز در این پنل انجام می‌شود. مانند نوع فونت، اندازه فونت، استایل حروف و … هر کدام را به صورتی جزئی بررسی خواهیم کرد.

 • استایل پیش‌فرض پنل: یک استایل به نام «None» به صورت پیش فرض در این پنل وجود دارد. در صورت دلخواه نبودن، می‌توانید آن را تغییر دهید.
 • اعمال یک استایل روی متن: با کلیک بر آیکون فِلِش خمیده می‌توانید یک استایل بر روی متن اعمال کنید.
 • ساخت یک استایل جدید برای کاراکتر: در این قسمت همواره می‌توانید استایل جدید بسازید و حتی آن را ذخیره کنید. فقط کافیست بر روی آیکون مثبت که پایین پنل قرار دارد کلیک کنید.
 • تغییر تنظیمات استایل‌های قبلی: می‌توانید در قسمت Character Styles، استایل متن را تغییر دهید. سپس بر روی آیکون تیک پایین پنل کلیک کنید.
 • پاک کردن یک استایل: با کمک پنل می‌توانید غیر از استایل None دیگر استایل‌ها را از پنل حذف کنید.

در کنار آموزش فارسی نوشتن و حل مشکل فارسی نوشتن در فتوشاپ، بهتر است با پنل‌های نام برده که برای تنظیمات تایپ قرار دارد، آشنا شوید.

مطالب پیشنهادی  آموزش تنظیم نور در فتوشاپ

حل مشکلات تایپ در مک

افرادی که با سیستم مک کار می‌کنند قطعا بیشتر از دیگر افراد به دنبال راه‌حلی برای این مسئله هستند. برای حل این مشکل باید طبق مراحل زیر پیش روید.

 1. ابتدا باید از منوی بالا گزینه Preferences را انتخاب کنید.
 2. سپس از این قسمت General را انتخاب نمایید.
 3. در صفحه‌ی باز شده به دنبال گزینه Type باشید.
 4. همچنین در این بخش بر روی گزینه Choose Text Engine Option کلیک نمایید.
 5. در این مرحله باید حالت نوشتاری متن را بر روی Middle Eastern and South قرار دهید.

پس از گذراندن این مراحل فتوشاپ را ببندید و سپس دوباره باز کنید.

حل مشکلات تایپ در مک

فونت فارسی در فتوشاپ

برای آنکه بتوانید در نرم افزار فتوشاپ به زبان فارسی بنویسید، ابتدا باید چند نمونه فونت فارسی داشته باشید. بخصوص برای کارهای گرافیکی، تنوع و داشتن انواع فونت‌ها لازم است. برخی افراد برای پروژه‌های خود فونت‌های موردنظر را خریداری می‌کنند. اما برخی دیگر ترجیح می‌دهند که از فونت‌های رایگان استفاده کنند. پس از دانلود فونت باید نحوه‌ی نصب آن را در فتوشاپ بیاموزید‌.

روش افزودن فونت فارسی در ویندوز

نصب فونت در سیستم ویندوز بسیار ساده است. ابتدا فایل ZIP را اکسترکت کنید. سپس گزینه Extract Files را انتخاب کنید. حال شاهد همه‌ی فایل‌های فونت خواهید بود. فونت‌ها را به صورت جداگانه نصب کنید. دو بار روی فونت کلیک کنید. پس از باز شدن پنجره فونت اکسپلور روی روی دکمه Install کلیک کنید.

روش افزودن فونت فارسی در مک

ابتدا دانلود و سپس مراحل اکسترکت را مانند قبل انجام دهید. سپس با دو بار کلیک بر روی فایل فونت دکمه Install را کلیک کنید. برای انتخاب و نصب فونت ها به پوشه Users >> Library >> Fonts بروید. در این پوشه فونت‌های مدنظر خود را کپی کنید. نرم افزار فتوشاپ را بسته و دوباره باز کنید، تا بتوانید فونت‌ها را مشاهده نمایید.

روش افزودن فونت فارسی در مک

سخن نهایی

در این مطلب از تدوین باما به آموزش فارسی نوشتن و حل مشکل فارسی نوشتن در فتوشاپ پرداختیم. با گذراندن مراحل این آموزش می‌توانید مشکلاتی همچون حل مشکلات تایپ در مک، فارسی نوشتن اعداد در فتوشاپ، جدا نوشتن حروف فارسی در فتوشاپ، برعکس نوشتن فارسی در فتوشاپ، تغییر راست چین یا چپ چین در فتوشاپ و… را حل نمایید. ابتدا باید تنظیمات فتوشاپ را برای افزودن فونت فارسی آماده کنید. سپس از قسمت (روش افزودن فونت فارسی در ویندوز یا مک) کمک بگیرید. رفع مسائل تایپ در فتوشاپ بسیار ساده است. فقط باید طبق آموزش‌های تخصصی مراحلی را برای رفع آن طی کنید. در صورت بروز هرگونه مشکلی می‌توانید آن را در بخش کامنت‌های این مطلب مطرح کنید و در اسرع وقت منتظر پاسخ کارشناسان حوزه فتوشاپ باشید. ضمن آنکه می‌توانید در صفحه اصلی سایت به آموزش پریمیر  مراجعه کنید و از شرایط آن مطلع شوید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید