حذف نویز صدا در افترافکت ( معرفی پلاگین حذف نویز صدا در پریمیر)

حذف نویز صدا در افترافکت ( معرفی پلاگین حذف نویز صدا در پریمیر)

نویز صدا یکی از مشکلاتی است که به هنگام ضبط ویدیو یا محتوای صوتی دچار آن می‌شویم. در این مطلب از تدوین باما قصد داریم حذف نویز صدا در افترافکت را به شما آموزش دهیم. ابتدا باید بدانید که نویز صدا چیست و به چه مواردی نویز می‌گویند؟ گاها ممکن است صدای اطراف شما و یا صدای باد و دیگر موارد در ویدیو باعث ایجاد صداهای ناهنجار و نامشخص شود که کیفیت محتوای شما را کاهش می‌دهد. به همین خاطر مهم‌ترین کاری که باید بعد از فیلم برداری انجام دهید، حذف نویز است. چرا که این مورد در کیفیت محتوای شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود. تا انتهای این مطلب با آموزش افترافکت همراه شوید تا این مهارت مهم را بیاموزید.

نرم افزار حذف نویز صدا از فیلم برای کامپیوتر

بیشتر کاربران از ما می‌پرسند که بهترین نرم افزار برای حذف نویز صدا چیست؟ برای انجام این  کار نرم افزارهای مختلفی وجود دارد اما بهترین آنها از شرکت ادوبی (Adobe) است. با نرم افزار افترافکت و نرم افزار پریمیر می‌توان ویرایش فیلم و مواردی همچون حذف نویز را انجام داد. اما برای یادگیری پریمیر لازم است که دوره رایگان آموزش پریمیر را بگذرانید. البته در این مطلب خواهید آموخت که چگونه با نرم افزار Adobe After Effects این کار را انجام دهید.

تنظیمات صدا در افترافکت

پس از آنکه با بهترین نرم افزار حذف نویز در سیستم آشنا شدیم، به سراغ تنظیمات و روش انجام حذف نویز صدا میرویم. ابتدا باید بدانید که یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در جذب مخاطب، وضوح صدا است. به همین خاطر حذف نویز صدا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. حال اگر در اینستاگرام یا یوتیوب فعالیت میکنید، حتما باید این مهارت را بیاموزید. تا برای انجام یک کار ساده یا راحت (حذف نویز صدا در افترافکت) رقم‌های بالایی نپردازید. پس در نتیجه ابتدا بهترین و باکیفیت‌ترین ویدیو را ضبط کنید. در صورتی که ویدیوی خود را در بهترین حالت ضبط کنید، می‌توانید نتیجه‌ی بهتری از بخش ویرایش نیز دریافت نمایید. سپس در صورت لزوم، ویدیوی خود را ویرایش نمایید. نحوه انجام آن به صورت زیر است:

  • ابتدا فیلم یا کامپوزیشن مورد نظر را انتخاب کنید.
  • سپس به سراغ منوی Effect بروید و گزینه‌ی noise and grain را انتخاب نمایید.
  • در نهایت بر روی گزینه remove grain کلیک کنید.
  • برای ویرایش و حذف نویز صدا در افترافکت به قسمت effect controls بروید.
  • در این قسمت  تنظیمات مربوطه را بر روی ویدیوی خود اعمال کنید.
  • در نهایت برای مشاهده نتیجه حالت view mode را تغییر داده و بر  روی final output قرار دهید.
  • برای انجام تنظیمات نویز نیز می توانید به قسمت noise reduction settings مراجعه کنید.
  • با کم و زیاد کردن noise reduction می‌توانید میزان نویزها را مشخص کنید.
  • همچنین با گزینه passes نیز می‌توانید این تغییرات را کنترل کنید.
  • پیشنهاد ما این است که برای این تغییرات از چندین گزینه کمک بگیرید تا مناسب‌ترین آن را برای فیلم خود بیابید.
مطالب پیشنهادی  آموزش ساخت کاور هایلایت اینستاگرام

پلاگین حذف نویز صدا در پریمیر

همانطور که گفتیم پریمیر نیز یکی از نرم افزارهای مفید و کاربردی برای ویرایش فیلم است. البته برای ادیت ویدیو بهتر است تنها از نرم افزار پریمیر کمک گرفت. سپس به سراغ ادوبی افترافکت (برای انجام کارهایی همچون جلوه‌های ویژه و…) برویم. زیرا نرم افزار افترافکت برای کارهایی همچون ایجاد موشن گرافیک، طراحی انیمیشن‌های تبلیغاتی، ایجاد شخصیت‌ها و لوگوها، ایجاد جلوه‌های ویژه و… مناسب است. در ادامه روش انجام این کار را خواهید آموخت.

مرحله اول

در ابتدا باید ویدیوی خود را وارد نرم افزار پریمیر کنید. پس از باز شدن ویدیو به سراغ محیط اصلی برنامه می‌رویم و ویدیو را بر روی آن درگ می‌کنیم. در قدم بعدی روی گزینه new item می‌کشیم تا ویدیوی موردنظر در پنجره Time line باز شود.

مرحله دوم

در مرحله‌ی بعد می‌بایست افکت Denoise را بر روی ویدیو قرار دهیم و سپس تنظیمات لازم را بر روی آن اعمال کنیم. اینگونه به نرم افزار خواهیم گفت که قصد داریم چه نوع از صدا را از ویدیوی خود حذف کنیم. افکت Denoise در قسمت کلی افکت های نرم افزار قرار دارد و به راحتی (تنها با یک سرچ ساده در افکت‌ها) یافت می‌شود.

مرحله سوم

اگر قسمت افکت را نمی‌توانید در نرم افزار پریمیر پیدا کنید، می‌توانید آن را از طریق منوی Window فعال کنید. برای انجام این کار به سراغ پنجره Window بروید و گزینه Effects را انتخاب نمایید. سپس در قسمت جستجوی افکت‌ها، کلمه Denoise را سرچ کنید. با کلیک بر روی افکت Denoise روی ویدیو درگ کرده و آن را بر روی صدای ویدیو قرار دهید. البته حذف نویز صدا در پریمیر را در مقاله مبوطه به صورت کامل توضیح داده‌ایم. بهتر است این مطلب را نیز به صورت کامل مطالعه نمایید.

مطالب پیشنهادی  آموزش ساخت کاور هایلایت اینستاگرام

افکت denoise

پس از آنکه این مراحل و تنظیمات را بر روی فیلم اعمال کردید، متوجه خواهید شد که نویز صدا به طرز چشمگیری کاهش یافته است. حال اگر قصد دارید میزان حذف این نویز را بیشتر از این کاهش دهید، باید به قسمت Effect Control وارد شوید. این بخش مخصوص تمامی تغییراتی است که بر روی ویدیو انجام می‌شود. پس بر روی این پنجره کلیک کنید و افکت Denoise را مشاهده نمایید. در گام بعدی  گزینه Edit را انتخاب کرده و سپس در پنجره باز شده، گزینه Amount را دستکاری کنید. با کم یا زیاد کردن این گزینه می‌توانید حذف نویز صدا در پریمیر را کاهش یا افزایش دهید.

سخن نهایی

در این مطلب از تدوین باما آموختیم که چگونه حذف نویز صدا در افترافکت و نرم افزار پریمیر انجام دهیم. قطعا بهترین نرم افزار برای انجام این کار پریمیر است اما با افترافکت نیز می‌توان این کار را در سریع‌ترین حالت انجام داد. همانطور که بهترین نرم افزار ادیت و ویرایش عکس فتوشاپ می‌باشد. برای آموختن رایگان فتوشاپ نیز می‌توانید از بخش آموزش فتوشاپ استفاده کنید. در این بخش مهارت‌ها و ترفندهای زیادی خواهید آموخت.

حذف نویز صدا، حرکتی بسیار لازم و ضروری برای ویدیو و محتواهای مجازی شماست. به همین خاطر بهتر است این کار را بیاموزید تا در سریع‌ترین زمان و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای آن را برای ویدیوهای خود انجام دهید. حال آنکه اگر در حین انجام این کار با مشکل، سوال و یا چالشی مواجه شدید می‌توانید آن را در بخش کامنت همین پست مطرح کنید. متخصصین این حوزه و کاربران حرفه‌ای پاسخگوی سوالات شما عزیزان خواهند بود.

مطالب پیشنهادی  آموزش ساخت کاور هایلایت اینستاگرام
دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید