چگونه در پریمیر فیلم را برعکس کنیم؟

چگونه در پریمیر فیلم را برعکس کنیم؟

در این بخش از تدوین باما قصد داریم بیاموزیم که چگونه در پریمیر فیلم را برعکس کنیم؟ دوستداران نرم افزار ادوبی پریمیر (Adobe Premiere) بهتر می‌دانند که این نرم افزار به چه منظور ساخته شده و چه کاربرد‌های زیادی دارد. در این نرم افزار می‌توان میکس، مونتاژ، ویرایش صدا، ویرایش ویدیو و بسیاری دیگر از کارهای ادیت فیلم را انجام داد. در این آموزش قدم به قدم به شما می‌آموزیم که چگونه ویدیوی موردنظر را تغییر دهید. حتی در بخش‌های بعد خواهید آموخت که چگونه تغییر زاویه یا چرخش را در فیلم انجام دهیم. پس تا پایان این پست آموزشی با آموزش پریمیر همراه باشید.

آموزش برعکس کردن فیلم در پریمیر

همانطور که در آموزش افترافکت می‌توان محتوای خود را برعکس کرد یا تغییرات متفاوتی در آن ایجاد نمود، در نرم افزار پریمیر نیز می‌توان از امکاناتی بهره‌مند شد. برای انجام این عملیات بهتر است ابتدا از تکنیک های ساده استفاده کنید.

گام اول: ایجاد پروژه ی جدید

در ابتدا باید نرم افزار را اجرا کرده و سپس بر روی گزینه ی New Project کلیک کنید. عملکرد این گزینه برای ایجاد یک پروژه‌ی جدید می‌باشد‌‌. سپس باید نام پروژه‌ی جدید را بنویسید تا به هنگام ذخیره، نام انتخابی شما اعمال گردد. پس از آنکه اسم پروژه را انتخاب کردید، بر روی ok کلیک کنید تا وارد صفحه اصلی نرم افزار شوید.

افزودن ویدیو

در مرحله‌ی دوم باید ویدیوی موردنظر را به نرم افزار اضافه کنیم. پس از آنکه مرحله‌ی قبل را به طور کامل انجام دادیم، به سراغ بخش project رفته و دو بار در وسط این قسمت کلیک نمایید. پس از این کلیک پنجره‌ای جدید برایتان باز خواهد شد. سپس می‌توانید با این قسمت ویدئوی دلخواه خود را بیافزایید. پس از باز شدن صفحه Import و انتخاب ویدیو، دو بار بر روی آن کلیک کرده تا به برنامه وارد شود. حال می‌توانید با به کارگیری از Mark In و Mark Out، آغاز و پایان ویدئو را مشخص کنید.

در اصل به اصطلاح ویدئو انتخابی را Trim کنید. این اصطلاحات را بیاموزید تا برای کار حرفه‌ای مشتریان از آنها استفاده کنید. پس از انجام Trim ، فایل ویدئو انتخاب شده را از پنجره ی شماره ی ۲ به پنجره ی شماره ۴ یعنی drog and Drop بکشید. تا این بخش از «چگونه در پریمیر فیلم را برعکس کنیم؟» آموختیم که ویدیوی خود را وارد کنیم. در ادامه مراحل انجام این عملیات را توضیح می‌دهیم.

مطالب پیشنهادی  پروژه آماده پریمیر چیست و چه کاربردی دارد؟ (آموزش استفاده از پروژه آماده پریمیر)

افزودن ویدیو

معکوس یا Reverse کردن ویدئو (مرحله سوم)

در این مرحله به سراغ معکوس کردن می‌رویم. برای این مرحله باید به سراغ پنجره ی شماره‌ ۴ بروید. بر روی فایل ویدیو کلیک راست کنید و گزینه ی Speed/Duration را انتخاب نمایید. پس از این انتخاب با استفاده از گزینه‌ی speed می‌توان سرعت پخش ویدئو را تغییر داد. در همین بخش می‌توانید سرعت ویدیو‌ی موردنظر را کاهش یا افزایش دهید. پس از انجام این مراحل با فعال کردن تیک گزینه‌ی Reverse  Spee، ویدیوی شما به صورت معکوس پخش خواهد شد. البته باید بر روی گزینه یok  کلیک کنید تا در نهایت، پنجره ی شماره‌ی سه دموی ویدئو برعکس شده را به نمایش بگذارد‌.

ذخیره سازی فایل نهایی (آخرین مرحله)

در مرحله‌ی آخر ابتدا به سراغ منوی file رفته و از لیست این منو گزینه‌ی Export را بفشارید‌. این گزینه‌ در انتهای لیست ما قرار دارد. پس از این انتخاب لیست دیگری برایتان باز خواهد شد. از این لیست برای ذخیره کردن ویدئو گزینه‌ی media را انتخاب نمایید. همانطور که در آموزش فتوشاپ می‌توان نتیجه‌ی نهایی را با چندین فرمت مختلف ذخیره سازی کرد، در این نرم افزار ادوبی نیز این قابلیت وجود دارد. برای ذخیره ی فایل با کیفیت پیشنهاد می‌کنیم که قسمت format را انتخاب کنید. حال گزینه ی H264 و برای preset ، می توانید از گزینه‌ی Match Source-High bitrate  استفاده کنید. در نهایت نیز بر روی Export کلیک کرده و فایل خود را ذخیره نمایید. اما طبق دانش و مهارت خود می‌توانید از دیگر گزینه‌ها نیز بهره مند شوید.

تغییر زاویه دوربین در پریمیر

یکی دیگر از مسائلی که کاربران را به خود درگیر می‌کند، زاویه‌ی صحیح دوربین در پریمیر است. شاید شما هم به ویدیوهایی برخورد کنید که یک شخص از ابتدا تا انتها به دوربین زل زده است. قطعا این نوع ویدیوها خسته کننده است. اما با یک ترفند جالب می‌توان این مشکل را در نرم افزار پریمیر رفع کرد. قابلیت مولتی کمرا یا چندین دوربین در برنامه پریمیر به شما این امکان را می‌دهد تا تغییراتی در زاویه دوربین ایجاد نمایید. در ادامه خواهیم آموخت که چگونه ساخت سورس سکانس مولتی کمرا را انجام دهیم. این موضوع شاید متفاوت از موضوع «چگونه در پریمیر فیلم را برعکس کنیم؟» باشد. اما هر دو برای یک پروژه‌ی جذاب و کامل لازم است.

مطالب پیشنهادی  آموزش پریمیر رایگان ویژه تدوین و میکس از صفر تا صد

مرحله اول مولتی کمرا

در ابتدا باید فیلم خام ضبط شده را وارد کنید. سپس بعد از ایمپورت کردن فوتیج‌ها، همه‌ی آن‌ها را انتخاب کرده و کلیک راست نمایید. حال باید گزینه‌ی create multi-camera source sequence را انتخاب کنید. پس از ساخت سکانس مولتی کمرا با پنجره‌ای مواجه خواهید شد که در آن منوی Create multi موجود است. در این قسمت نام سکانس خود را انتخاب کنید. برای نقطه‌ی sync بهتر است از گزینه‌ی audio کمک بگیرید‌. توجه داشته باشید که بهتر است از ویدیویی که کیفیت صدای بهتری دارد به عنوان مرجع استفاده کنید. در نهایت ok را انتخاب کنید تا سورس سکانس ساخته شود.

مرحله اول مولتی کمرا

شروع کار با سکانس

پس از ساختن سورس، باید آن را در لیست فایل‌های خود پیدا کنید. روی آن راست کلیک کرده و گزینه‌ی new sequence را انتخاب کنید. سپس در پنجره‌ی تایم لاین گزینه‌ی مولتی کمرا را به دکمه‌های دیگر اضافه کنید.با این کار می‌توانید از زوایای مختلف ویدیوهای خود را مشاهده نمایید. بر روی علامت + در قسمت پایین پنجره کلیک کنید تا از این طریق گزینه‌ی مولتی کمرا را در میان دکمه‌های موجود بیابید‌. با درگ کردن دکمه سمت راست (کنار دایره قرمز) می‌توانید دکمه مولتی کمرا را فعال کنید. پس از آن ok کرده و با این گزینه پنجره دکمه‌ها بسته خواهد شد.

بخش تنظیمات  overlay

تنظیمات این بخش نیز حائز اهمیت است اما ضروری نیست. این تنظیمات را می‌توان با علامت آچار در پنجره‌ی نمایش و سپس انتخاب گزینه‌ی overlay settings وارد کرد. البته پس از اوکی کردن دوباره باید علامت آچار را انتخاب کرده و گزینه‌ی overlays را کلیک نمایید. حال می‌توانید به آسانی ویرایش این تنظیمات را انجام دهید.

چرخش 180 درجه فیلم در پریمیر

در برخی مواقع چرخش 180 درجه فیلم در پریمیر برای پروژه‌‌ای نیاز می‌باشد‌. همانطور که آموختیم چگونه در پریمیر فیلم را برعکس کنیم؟ این گزینه نیز کاربردیست. برای این کار می‌توان از افکت‌های مخصوص پریمیر استفاده کرد. افکت‌های ثابت، استاندارد و افکت‌های مورد نیاز برای کلیپ‌ها و یا افکت‌هایی با نصب جداگانه از انواع افکت‌های نرم افزار پریمیر می‌باشند. شما می‌توانید بنا به خواسته، نیاز و سلیقه‌ی خود از هر یک استفاده کنید. بر روی فلش کوچک کنار Motion کلیک کنید. به این ترتیب می‌توانید گزینه‌های مربوطه را در زیر آن مشاهده کنید.در ادامه به بررسی گزینه‌ها می‌پردازیم:

مطالب پیشنهادی  معرفی بهترین افکت های پریمیر

گزینه SCALE

زمانی که نشانگر موس را بر روی یکی از چند گوشه تصویر قرار می‌دهید، مربع آن قسمت به شکل فلش دوسویی در خواهد آمد. به همین خاطر با یک کلیک می‌توان اندازه تصویر را کوچک و بزرگ کرد. همچنین می‌توان از لغزنده‌ی این مورد کمک گرفت.

گزینه ROTATION

ابتدا بهتر است بدانید که ROTATION به معنای چرخش است. زمانی که دو بار بر روی تصویر کلیک می‌کنید، خواهید دید که تصویر شما به چرخش درمی‌آید. به این ترتیب تصویر بر اساس نقطه چرخش داشته و متغیر است. البته می‌توان مقادیر Rotation را به صورت دستی نیز تنظیم کرد.

گزینه POSITION

در معرفی افکت های پریمیر ابتدا باید به POSITION اشاره کرد. این گزینه از افکت‌های حالت Zoom می‌باشد و به هنگام جابجایی می‌توان مقدار آن را تغییر داد یا به صورت دستی وارد کرد‌.

گزینه ANTI-FLICKER FILTER

این افکت به معنای ضد فیلتر یا سوسو زدن است. می‌توان آن را در بازه 0 تا 1 تنظیم کرد. با افزایش یا کاهش این مقدار نیز تغییرات چندانی مشاهده نمی‌شود.

گزینه ANCHOR POINT

افکت دیگری که برای پریمیر استفاده می‌کنند ANCHOR POINT نام دارد. این نام به معنای نقطه لنگر یا نقطه مرکز تصویر می‌باشد. عدد اول آن نمایانگر جابجایی تصویر است. اگر مثبت باشد یعنی  چرخش در جهت عقربه‌های ساعت بوده و اگر منفی باشد یعنی چرخش آن برخلاف جهت عقربه‌های ساعت است. البته مقدار آن به صورت دستی نیز قابل تغییر است.

افکت در پریمیر

سخن نهایی

در این مطلب به سوال چگونه در پریمیر فیلم را برعکس کنیم؟ پاسخ دادیم. اما این موضوع تنها چالش تدوین‌گران نیست. بلکه یادگیری چرخش 180 درجه یا تغییر زاویه دوربین نیز از مسائل مهم کاربران پریمیر خواهد بود. شما نیز قطعا با این موضوعات روبرو خواهید شد. اما بر اساس اطلاعات گفته شده در این مطلب خواهید دانست که در چه مواقعی از افکت‌ها و در چه مواقع از تنظیمات کمک بگیرید. به این ترتیب روند کار شما آسان‌تر و سریع‌تر خواهد شد. ویرایشگران حرفه‌ای نیز از این ترفندها برای سرعت کار خود استفاده می‌کنند. در صورتی که در این باره با سوال یا چالشی روبرو شدید، می‌توانید در بخش کامنت‌ها با ما مطرح کنید. مشاورین ما در اولین فرصت پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید