چگونه سرعت پریمیر را افزایش دهیم؟

چگونه سرعت پریمیر را افزایش دهیم؟

نرم افزار پریمیر (Adobe Premiere) از کاربردی‌ترین نرم‌افزارها برای ویرایش فیلم و ویدیو می‌باشد. این برنامه شناخته شده بسیار محبوب است اما در حین محبوبیت به برخی از مشکلات نیز دچار می‌شود. به همین خاطر در این پست آموزشی تدوین باما به شما آموزش می‌دهیم که چگونه سرعت پریمیر را افزایش دهیم. در زمان استفاده از این نرم افزار شاید به مشکلات کوچک و بزرگی برخورد کنید، که یکی از این مشکلات سرعت پریمیر می‌باشد. سرعت کند اجرا در کار با این نرم‌افزار می‌تواند اعصاب هر فردی را خرد کند. اما اصلا جای نگرانی نیست، زیرا این مشکل قابل حل است. مبتدی‌ترین راه حل های این مشکل ریست کردن برنامه، خالی کردن کش، کپی کردن فوتیج و راش ها در هارد پرسرعت و… می‌باشد. هر کدام از این روش‌ها را می‌توان برای افزایش سرعت پریمیر انجام داد. اما در ابتدا بهتر است با دلایل اصلی کند بودن پریمیر آشنا شویم. سپس راه حل مشکل خود را پیدا کنیم تا به نتایج دلخواه برسیم. همانطور که در آموزش افترافکت مشکلات و راه‌حل های مختلف را مطرح می‌کنیم و آموزش‌های مفیدی در این باره ارائه می‌دهیم.

مشکلات پریمیر 2023

افرادی زیادی از نسخه پریمیر 2023 استفاده می‌کنند. اما راه حل مشکلاتی که در این مطلب گفته می‌شود علاوه بر آنکه مناسب این افراد است، برای نسخه‌‌های قبلی نیز کاربرد دارد. برای کند بودن این نرم افزار تنها یک مشکل وجود ندارد. مشکلاتی مانند لگ LAGGY و کند بودن در پخش و گیر کردن ها در بیرون از نرم افزار اتفاق میفتد. اما مشکلات دیگری نیز وجود دارد که سرعت پریمیر را در داخل نرم افزار کاهش می‌دهد. پس از آنکه مشکل را پیدا کردید بهتر است به سراغ راه‌حل و استفاده از ترفندها برویم. در آموزش پریمیر این نکات به صورت کامل و جامع مطرح می‌شود. اگر با ورژن های جدید نرم افزار پریمیر مشکل دارید به شما توصیه می‌کنیم تا از نسخه های قبلی استفاده کنید. شاید با انجام این راهکار مشکلات شما به طور کامل حذف شود.

ترفندهای پریمیر

برای آنکه در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنیم ابتدا سعی می‌کنیم با کمک این ترفند‌ها پاسخ سوال (چگونه سرعت پریمیر را افزایش دهیم؟) را پیدا کنیم. تا هم مشکلات پریمیر به حداقل برسانیم و هم سرعت این افزار را بیشتر کنیم.

ترفندهای پریمیر

ریست کردن تنظیمات پریمیر

اولین راه حل استفاده از ریست کردن تنظیمات است. به هنگام کار با این نرم افزار، به دلایل متعددی ممکن است تنظیمات بهم بریزد. کش نرم افزار قاطی کند و یا اتفاقاتی مشابه این مشکلات رخ دهد. در این صورت تجربه ثابت کرده است که زمانیکه ریست را انجام می‌دهیم، سرعت نرم افزار به طور خودکار افزایش می‌یابد. اگر مشکل پریمیر با این کار حل نشد بهتر است ترفندهای دیگر را امتحان کنید‌. برای ریست کردن اینگونه عمل نمایید:

 • (نکته) تمامی قسمت‌‌هایی که خودتان ایجاد کردین یا اضافه کردین حذف نمی‌شوند.
 • برنامه را ببندید و از کیبودر کلید Alt+ shift را نگه دارید.
 • در پنجره‌ی باز شده پریمیر پرو را انتخاب کنید تا اجرا شود.
 • وقتی پنجره‌ی Reset options را مشاهده کردید می‌توانید Alt+ shift را رها کنید.
 • در این پنجره با ۴ گزینه روبرو می‌شوید که سه گزینه‌ی بالا را باید تیک بزنید و فعال کنید.
 • گزینه چهارم نیز بهتر است فعال باشد تا پریمیر پرو عیب‌یابی شود‌.
 • کمی صبر کنید تا پریمیر پرو بدون افکت‌های نصب شده و همانند روز اول باز شود.
 • نکته: در صورتیکه پروژه‌های قبلی خود را مشاهده نکردید هرگز نگران نشوید. زیرا می‌توانید از منوی File دوباره تمامی آنها را بازگردانید.
مطالب پیشنهادی  چگونه در پریمیر پرده سبز را حذف کنیم

تنظیمات کش و پیش نمایش

دو قسمت در نرم افزار پریمیر وجود دارد که روی سرعت پخش و کاهش کندی برنامه تاثیرگذار است. یکی در بخش کش CACHE نرم افزار است و دیگری ویدیوهای پیش نمایش ساخته شده قرار دارد. برای انجام این کار طبق مراحل زیر عمل کنید:

 • ابتدا به منوی Edit بروید.
 • گزینه preferences و سپس گزینه Media Cache کلیک کنید.
 • سپس دکمه‌ی Delete را بفشارید و اوکی را انتخاب کنید.
 • همچنین مسیر نگه‌داری فایل‌های کش را بر روی هاردهای SSD یا NVME تنظیم کنید.
 • سپس به File بروید.
 • گزینه‌ی Project Setting و گزینه‌ی General را انتخاب نمایید.
 • در پنجره‌ای که در این قسمت برای شما باز می‌شود باید به بخش Scratch disks بروید.
 • حال در قسمت سوم یعنی Video previews کلید Browse را بفشارید.
 • تا بر روی هارد SSD یا NVME تنظیم شود.
 • بعد از انتخاب هارد گزینه‌ی اوکی را بفشارید.
 • سپس پریمیر پرو را ببندید و دوباره باز کنید. حال سرعت برنامه را آزمایش کنید.

تنظیمات کش و پیش نمایش

افزایش سرعت پخش ریل تایم

یکی دیگر از مشکلات تدوین‌گران گیر کردن تصویر در زمان پخش ویدیو است. در این زمان از ما می‌پرسند چگونه سرعت پریمیر را افزایش دهیم؟ این مشکل در تایم لاین رخ می‌دهد اما بهترین راه حل برای رفع آن، انجام مراحل زیر است:

 • ابتدا از منوی File گزینه‌ی Project Setting را انتخاب کنید.
 • سپس بر روی گزینه General کلیک کنید.
 • در پنجره‌ی باز شده Renderer را بر روی (CUDA) قرار دهید. اگر این گزینه را ندارید، میتوانید از گزینه‌های جایگزین آن استفاده کنید.
 • سپس OK را بفشارید.
 • حال در تنظیمات پنجره‌ی پریمیر کیفیت نمایش را بر روی 1/2 یا 1/4 یا 1/8 قرار دهید.
 • این تنظیم به شما کمک می‌کند تا کیفیت پخش ویدیو را پایین بیاورد تا سرعت روان‌تری داشته باشید. اما بر روی کیفیت خروجی تاثیر منفی ندارد.
 • پس از آن بر روی آچار فرانسه کلیک کنید و گزینه High Quality playback را با یک کلیک غیرفعال کنید تا تیک آن برداشته شود.
 • دوباره در قسمت آچار فرانسه در قسمت paused resolution گزینه را از روی full بر روی 1/2 یا 1/4 یا 1/8 قرار دهید.
 • در منوی Edit گزینه‌ی Preferences گزینه‌ی Playback بفشارید.
 • در پنجره‌ی باز شده آپشن Enable Mercury Transmit را غیرفعال کنید.
 • سپس Ok را انتخاب نمایید.
 • پس از انجام این مراحل تصویر شما کمی افت کیفیت دارد. اما با play کردن ویدیو شاهد سرعت بیشتر آن‌ خواهید بود.
مطالب پیشنهادی  معرفی بهترین افکت های پریمیر

بستن تمام پروژه های غیر ضروری

همانطور که می‌دانید در پریمیر پرو می‌توان در یک زمان واحد صدها پروژه مختلف را به صورت همزمان باز کرد. البته این قابلیت از مزایای نرم افزار پریمیر پرو است. اما برای کسانی که می‌پرسند چگونه سرعت پریمیر را افزایش دهیم؟ باید بگوییم که باز کردن چندین پروژه به صورت همزمان سبب کندی سرعت نرم افزار می‌شود. تفاوتی ندارد که در نرم افزار فتوشاپ باشیم یا پریمیر و… ما در آموزش فتوشاپ نیز به این نکته اشاره می‌کنیم. در بسیاری از مواقع نیاز داریم میان محتویات پروژه ها جستجو کنیم و ویرایش هایی را همزمان انجام دهیم. اما زمانیکه فراموش می‌کنیم پروژه‌هایی باز در پریمیر داریم، موجب کندی و گیر کردن آن خواهد شد. دلیل این اتفاق آن است که RAM و CPU را درگیر خواهد نمود. خوشبختانه باید بدانید که برای بستن پروژه‌ها، لازم نیست به آنها دسترسی داشته باشید. فقط کافیست طبق دستورات زیر عمل کنید:

 • به منوی File بروید‌.
 • سپس گزینه Close All Other Projects را انتخاب نمایید.
 • با انتخاب همین یک گزینه، به راحتی می‌توانید تمامی پروژه‌های باز خود را ببندید.

بستن تمام برنامه های غیر ضروری

قطعا هر برنامه یا نرم افزاری که در سیستم‌ خود باز می‌کنید مقداری از RAM و مقداری از توانایی CPU را درگیر میکند. اما نرم افزار پریمیر پرو به صورت مستقل به مقدار زیادی فضا و پردازش نیاز دارد. به همین دلیل با مشکل کندی عملکرد نرم افزار پریمیر درگیر می‌شوید. در حین تدوین هر کدام از برنامه یا نرم افزارهایی که با آنها کاری ندارید را ببندید. حتی مرورگرهای اینترنتی نیز می‌توانند در این موضوع تاثیرگذار باشند.

بستن تمام برنامه های غیر ضروری

زمان ذخیره اتوماتیک را افزایش دهید

یکی از قابلیت‌های خوب نرم افزار پریمیر برای زمانی است که فراموش می‌کنیم پروژه‌ی خود را ذخیره کنیم. در این صورت پریمیر پرو این کار را به صورت اتوماتیک برای ما انجام می‌دهد. اما همین موضوع در سرعت عملکرد پریمیر تاثیرگذار است. زیرا کم بودن زمان ذخیره کردن اتوماتیک، موجب کند شدن نرم افزار خواهد شد. پس در این شرایط بهتر است زمان ذخیره کرده را بین 5 تا 10 دقیقه تنظیم نمایید.بجز ذخیره کردن خودکار می‌توانید در هر زمان از کلیدهای ترکیبی  CTRL+S استفاده کنید.

به طور موقت آنتی ویروس را غیرفعال کنید

در برخی مواقع فعالیت های آنتی ویروس باعث کاهش سرعت در پریمیر پرو می‌شود. قطعا وجود یک آنتی ویروس خوب برای هر کامپیوتری لازم و ضروری است. شاید ندانید که آنتی ویروس ها وظیفه دارند هر نوع اطلاعاتی را که در سیستم عامل جابجا و یا پردازش میشود را بررسی کنند. به همین خاطر موجب کندی دیگر نرم افزارها خواهند بود. پس بهتر است که به طور موقت موتور اسکن دائمی آنتی ویروس ویندوز را متوقف کنید. یا می‌توانید آنتی ویروس سیستم را به صورت موقت غیرفعال نمایید. پس از اتمام کار نیز مجددا فعالش کنید.

مطالب پیشنهادی  تغییر سایز ویدیو در پریمیر

خالی کردن درایو C

شاید عجیب به نظر برسد اما خالی کردن درایو C می‌تواند در سرعت عملکرد پریمیر پرو موثر باشد. درایو C به عنوان درایو مادر در سیستم‌ شناخته می‌شود. به همین دلیل خالی نگه داشتن این درایو حتی می‌تواند باعث افزایش سرعت سیستم نیز باشد. پس برای سرعت بیشتر نرم‌افزارهای نصب شده بهتر است چیز دیگری در این درایو ذخیره نکنید.

حذف کردن فایل‌های Temp

 برای آنکه بدانیم چگونه سرعت پریمیر را افزایش دهیم؟ می‌توانیم از پاک کردن فایل‌های Temp استفاده کنیم. بسیاری از نرم افزارهای سیستم شما در زمان عملکرد خود یک فایل Temp ایجاد می‌کنند. این فایل در درایو C قرار دارد و معمولا بلا استفاده است. پس از حذف این فایل خواهید دید که فضای درایو C آزادتر می‌شود. به همین دلیل سرعت نرم افزار پریمیر پرو نیز افزایش می‌یابد. حال اگر نمی‌توانید فایل‌های Temp را بیابید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که بر روی دکمه ویندوز سیستم خود کلیک کنید. حال عبارت %temp% را تایپ کنید. در این صورت سیستم تمامی فایل‌های Temp را به شما نمایش خواهد داد. شما می‌توانید برای حذف گروهی آنها از کلیدهای ترکیبی Shift + Delete استفاده کنید.

نصب هارد SSD

در قسمت های قبل به هارد SSD اشاره کردیم اما اگر با این موضوع آشنایی ندارید، بهتر است در این بخش باما همراه باشید. قطعا نصب ویندوز و نرم‌افزارهای مختلف باعث اشغال شدن فضای درایوهای سیستم شما می‌شود. همین امر نیز موجب پایین آمدن سرعت و عملکرد نرم‌افزار پریمیر خواهد شد. به همین دلیل ما به تدوینگران پریمیر پیشنهاد می‌کنیم که هارد SSD خریداری کنند و نصب نرم‌افزارهای سیستم خود بر روی این هارد انجام دهند. با این عملکرد می‌توانند شاهد سرعت چشم‌گیری در نرم افزار پریمیر یا دیگر نرم افزارهای خود باشند.

نصب هارد SSD

سخن نهایی

در این بخش از تدوین باما به سوال چگونه سرعت پریمیر را افزایش دهیم؟ پاسخ دادیم. حال می‌دانیم که استفاده از کدامین روش می‌تواند در عملکرد و سرعت نرم افزار سیستم ما موثر باشد. پیشنهاد ما به شما این است که ابتدا از روش‌های رایگان و ساده استفاده کنید. سپس به سراغ روش‌های هزینه‌بری مانند خرید هارد یا دیگر تجهیزات بروید. در صورتیکه عملکرد سیستم و نرم افزار شما با انجام یک روش تغییر نکرد، بهتر است ترفندهای دیگر را امتحان کنید. در این میان اگر سوالی برای شما مطرح شد می‌توانید در بخش کامنت‌های همین پست باما به اشتراک بگذارید. کارشناسان سایت در اولین فرصت پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید