تغییر رنگ بک گراند در فتوشاپ

تغییر رنگ بک گراند در فتوشاپ

برخی اوقات با عکس‌هایی مواجه می‌شوید که از بک‌ گراند نامناسبی برخوردارند. در این شرایط ترجیح می‌دهید که رنگ بک‌ گراند را تغییر دهید یا بک گراند را حذف کنید. در این بخش از تدوین باما تغییر رنگ بک گراند در فتوشاپ را آموزش خواهیم داد. برای انجام این کار چندین روش مختلف وجود دارد که می‌توانید هر کدام را امتحان کنید تا روش مناسب تصویر خود را بیابید.

بخصوص در شرایطی که متوجه می‌شوید رنگ پس زمینه نیازی به شادابی و طراوت بیشتر دارد. قطعا این دلایل افراد را مجاب می‌کند تا یک پس زمینه نامناسب را با بک گراند جذاب تغییر دهند. برای تعویض بک‌گراند حتی می‌توان از پس زمینه‌های آماده نیز استفاده کرد. در این آموزش سعی داریم از روش‌های کاربردی و آسان استفاده کنیم تا هر فردی (حتی برای بار اول) بتواند به آن عمل کند. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا انجام این کار را در آموزش فتوشاپ بیاموزید.

آموزش تغییر رنگ پس زمینه عکس در فتوشاپ

در نرم افزار فتوشاپ ابزارهای گوناگونی وجود دارد که هر کدام یک یا چند کاربرد دارند. اما بهتر است دانش استفاده از ابزارها را به دست اورید تا تغییرات تصویر را به صورت نامحسوس و کاملا طبیعی اجرا کنید. اگر سوژه تصویر شما به اصطلاح آسان باشد، تغییر رنگ پس زمینه نیز آسان خواهد بود. اما زمانیکه سوژه تصویر دارای تار موی سر یا جزئیات بسیار ظریف باشد، طبیعی است که کار دشوارتر می‌شود. پس برش سوژه و جدا کردن آن از تصویر، به این گونه موارد بستگی داره. در شرایطی که با سوژه ظریف برخورد می‌کنیم باید ابزار ماسک کمک بگیریم. اما در ابتدا سعی داریم روش‌ ساده را آموزش دهیم و برای یک تصویر، بک گراند سفید ایجاد کنیم.

آموزش تغییر رنگ پس زمینه عکس در فتوشاپ

شروع کار و آماده سازی تصویر

برای تغییر رنگ بک گراند در فتوشاپ ابتدا باید تصویر مدنظر خود را آماده کنید. تصویر را در فتوشاپ باز کنید. برای انجام این کار ابتدا بر روی آن تصویر راست کلیک کنید. حال وقت آن است که گزینه Open with select را انتخاب کنید و در نهایت برنامه فتوشاپ را انتخاب نمایید. از این طریق تصویر شما بر روی نرم افزار فتوشاپ نمایان میشود. همچنین می‌توانید از مسیر مسیر File > Open یک تصویر را وارد فتوشاپ کنید‌.

شروع کار و آماده سازی تصویر

ایجاد لایه کپی

قبل از آنکه عملیات تغییر بک‌گراند را انجام دهیم بهتر است یک لایه کپی از تصویر خود بگیریم. زیرا ممکن است تغییرات را بر روی فایل اصلی ذخیره نمایید و تصویر اصلی را از دست دهید. پس باید یک لایه کپی ایجاد کنیم و تمامی مراحل کار را بر روی آن لایه انجام دهیم. برای گرفتن کپی به منوی Layer در قسمت بالای فتوشاپ مراجعه کنید. از این منو گزینه New و سپس گزینه Layer را انتخاب کنید.

حال خواهید دید که با انجام این عملیات از اصل لایه یک کپی در اختیار دارید. بقیه عملیات را در پنل لایه‌ها انجام دهید. اگر در حال حاضر این پنل برای شما فعال نیست می‌توانید از منوی Window گزینه Layers را فعال کنید. پنل مورد نظر در قسمت سمت راست صفحه فتوشاپ فعال خواهد شد. حال در این قسمت لایه‌ی تصویر خود را مشاهده می‌کنید. با موس بر روی آن کلیک کنید و آن را به سمت آیکون New Layer در پایین پنل بکشید‌. پس از کپی لایه می‌توانید نام آن را به دلخواه خود تغییر دهید.

مطالب پیشنهادی  آموزش ابزار حرکت Move tool در فتوشاپ

ایجاد لایه کپی

مراحل تغییر پس زمینه با تنظیمات Levels

در این بخش با تنظیم سطح رنگ تصویر سعی داریم، پس زمینه سفید ساده را ایجاد کنیم. این روش برای اکثر تصاویر بسیار عالی عمل می‌کند. همچنین بسیار ساده و غیر پیچیده می‌باشد. ابتدا باید بدانید که شما با تغییر سطوح رنگ می‌توانید اشباع رنگ تصویر را از بین ببرید تا به یک پس زمینه سفید برسید.

تنظیم مقادیر سطح

از منوی Image در نوار بالای صفحه گزینه Adjustments را انتخاب کنید. در مرحله‌ی بعد نیز بر روی گزینه Levels کلیک کنید تا پنل آن باز شود. حال فتوشاپ برای شما پنل این بخش را با یک نوار لغزنده تنظیمات نشان می‌دهد. باید مقدار آن را تغییر دهید تا جایی که پس ‌زمینه تصویر کامل روشن و سفید گردد.

تنظیم مقادیر سطح

اضافه کردن ماسک لایه

در مرحله بعد یک تصویر سفید رنگ داریم که باید برای آن Layer Mask ایجاد کنیم. تا بتوانیم سوژه تصویر را بر روی لایه سفید رنگ بازگردانیم. در ادامه تغییر رنگ بک گراند در فتوشاپ باید یک کپی دیگر (همانند ابتدای آموزش) از لایه اصلی می‌گیریم تا ماسک لایه را بسازیم. دقت کنید که لایه سفید رنگ باید بین لایه اصلی و لایه ماسک قرار گیرد. حال به لایه کپی جدید ماسک را با آیکون (مربع خاکستری با یک دایره در وسط آن) اضافه می‌کنیم. زمانیکه در مقابل لایه‌ی شما یک صفحه سفید جدید افزوده شد متوجه می‌شوید که به درستی ماسک را اضافه کردید. از نوار ابزار سمت چپ فتوشاپ ابزار Brush Tool را انتخاب کنید و کلید B را بر روی کیبورد فشار دهید. مقدار opacity قلمو را بر روی ۱۰۰ درصد تنظیم کنید.

 

اضافه کردن ماسک لایه

نقاشی پس زمینه

با انتخاب ابزار Hard Round brush می‌توانید رنگ پیش‌زمینه را (در foreground) روی سیاه قرار دهید. حالا باید پس زمینه پشت سوژه را با قلم سیاه رنگ‌آمیزی کنید. با این کار پس زمینه سفید ایجاد شده در مرحله‌‌ی قبل بر روی این لایه قرار می‌گیرد. در انجام این کار دقت بسیار اهمیت دارد. بهتر است سایز یا اندازه قلم را کوچک کنید و بر روی قسمت‌های جزئی عکس زوم نمایید. با این قلم کوچک میتوانید تمیزی کار را تضمین کنید. نکته مثبت استفاده از ماسک این است که اگر قسمتی را به اشتباه رنگ کردید، می‌توانید دوباره آن قسمت را بازگردانید. برای انجام آن باید کلید x را در کیبورد فشار دهید تا رنگ سیاه و سفید جابه‌جا شود. در این صورت می‌توانید بقیه کار را با خیالی راحت انجام دهید.

مطالب پیشنهادی  آموزش ساخت کاور پست اینستاگرام (ساخت کاور پست اینستاگرام با اینشات)

مرحله نهایی

پس از آنکه بااطمینان همه‌‌ی قسمت‌های پس‌زمینه را رنگ کردید و کار به پایان رسید، باید کلیدهای میانبر Ctrl + S  را فشار دهید‌. تا نتیجه‌ی کار شما ثبت و ذخیره گردد. شما توانسته‌اید یکی از ساده‌ ترین اما کاربردی ترین روش‌های تغییر رنگ بک گراند در فتوشاپ را انجام دهید. در روش بعدی به صورت حرفه‌ای تغییر رنگ پس‌زمینه را اعمال خواهیم کرد.

تغییر بک گراند در فتوشاپ

در این بخش تغییر رنگ پس زمینه را به صورت حرفه‌ای توضیح می‌دهیم. برای انجام این کار از ابزار Quick selection کمک می‌گیریم. این ابزارها می‌توانند سوژه را به خوبی شناسایی و انتخاب کنند. اما اگر به هر دلیلی، انتخاب آن رضایت بخش نبود بهتر است از کلید Q استفاده کنید. زیرا با ماسک کردن لایه می‌توانید بهتر نواحی مورد نظر خود را انتخاب کنید‌. پس از این قسمت به راحتی گذر نکنید و برای آن زمان لازم را صرف کنید و دوباره کلید Q را بفشارید‌.

تغییر بک گراند در فتوشاپ

اقدام برای مرحله دوم

در مرحله دوم پس از آنکه سوژه‌ها انتخاب شدند، در پنل Layer سمت راست روی نماد create new fill or adjustment file کلیک کنید‌. سپس روی آیکون (دایره مانند نیمه روشن) که در پایین پنل قرار دارد کلیک نمایید. در این لیست گزینه گزینه Hue/saturation را استفاده کنید. با این کار سوژه شما به هر رنگی که انتخاب کنید تغییر خواهد کرد. برای تغییر رنگ سوژه نیز باید بر روی لایه‌ی ماسک مربوطه دو بار کلیک کنید.

جابه‌جایی رنگ از سوژه به پس زمینه

 به سراغ پنل Properties بروید و گزینه invert را انتخاب نمایید. با این انتخاب توانسته‌اید رنگ پس زمینه را تغییر دهید. حالا باید بررسی کنید که سوژه‌ی تصویر دارای سایه می‌باشد یا خیر. اگر سوژه شما در پس زمینه سایه داشته باشد با این تغییر رنگ سایه‌ی آن از بین خواهد رفت. پس برای بازگرداندن این سایه باید از طریق منوی کشویی موجود در لایه که Mode نام دارد، اقدام کنید. در حالت عادی این منو بر روی گزینه Normal می‌باشد اما آن را به گزینه Multiply تغییر دهید. تا سایه و تمامی جزئیات را دوباره بازیابی کنید. عملیات تغییر رنگ بک گراند در فتوشاپ با این روش نیز به پایان رسید. در این روش توانستید هر رنگی را که مدنظر دارید، بر روی پس زمینه تصویر اعمال نمایید‌.

جابه‌جایی رنگ از سوژه به پس زمینه

حذف پس زمینه تصویر در فتوشاپ

در برخی مواقع قصد دارید بک گراند یک سوژه را حذف کنید. یا سعی دارید یک لایه باز از سوژه با فرمت PNG داشته باشید. مراحل این قسمت را انجام دهید تا به هدف‌تان برسید. انجام این کار بسیار ساده است. ابتدا سوژه‌های خود را با هر ابزاری که راحت هستید انتخاب کنید‌. سپس از سربرگ Select بر روی گزینه inverse کلیک نمایید. در مرحله‌ی بعد از دکمه Delete بر روی کیبورد استفاده کنید‌. با این کار توانسته‌اید بک‌گراند تصویر را به طور کامل حذف کنید. حال اگر قصد دارید رنگی به پس زمینه اضافه کنید، باید از ابزار Brush کمک بگیرید. توجه کنید که قسمت انتخاب شده از پس زمینه باشد و با ابزار Brush یا Pen رنگ موردنظر خود را در پس زمینه اجرا کنید. شما می‌توانید سایز قلم را کوچک یا بزرگ کنید و تنظیمات نوک قلمو را تغییر دهید.

مطالب پیشنهادی  ویرایش عکس چهره با فتوشاپ

حذف پس زمینه تصویر در فتوشاپ

تغییر رنگ لایه در فتوشاپ

اگر بخواهیم رنگ لایه را در فتوشاپ تغییر دهیم باید از منو Layer استفاده کنیم. امروزه برای اعمال این تغییرات از آموزش هوش مصنوعی کمک می‌گیرند. اما اگر بخواهیم به صورت دستی عمل کنیم ابتدا باید با یکی از ابزارهای دلخواه انتخاب سوژه را انجام دهید. حال باید انتخاب خود را برعکس کنید. برای انجام این کار به منو Select در نوار بالای فتوشاپ بروید و گزینه Inverse را انتخاب کنید. حال خواهید دید که پس زمینه انتخاب می‌شود. در این مرحله میتواند با افزودن یک لایه جدید، تغییر رنگ پس زمینه را به صورت مستقیم اعمال نکنید. پس از آن به سراغ منو Layer رفته و گزینه New Fill Layer را انتخاب نمایید. پس از آن گزینه Solid Color کلیک کنید و برای ایجاد لایه جدید یک نام انتخاب کنید.

 سپس باید رنگ Mode و Opacity را تغییر دهید و پس از اتمام تغییرات گزینه Ok را بفشارید. با اوکی کردن، لایه جدید برای شما اضافه می‌شود. پس از گذراندن این مرحله تنظیمات پنجره Solid color باز خواهد شد‌. در این مرحله شما باید رنگ موردنظر خود را برای پس زمینه مشخص کنید. پس از انتخاب بر روی اوکی را کلیک نمایید. بعد از اعمال این تغییرات بر روی تصویر در پنل سمت راست، تنظیمات دیگری نیز می‌توانید انجام دهید. حال می‌توانید نتیجه این تغییرات را مشاهده کنید. البته شما می‌توانید دو قسمت Opacity و Mode را دوباره تغییر دهید. این بستگی به سلیقه و نیاز شما از نتیجه‌ی کار دارد.

سخن نهایی

در این بخش از تدوین باما آموختیم که چگونه تغییر رنگ بک گراند در فتوشاپ انجام دهیم. برای انجام این کار میتوان از روش های مختلفی استفاده کرد. در نرم افزار فتوشاپ نیز روش های متفاوتی برای انجام یک کار همانند آموزش پریمیر یا آموزش افترافکت مطرح شده است. هر  فردی می‌تواند روش منحصر به فرد خود را انتخاب نماید یا می‌تواند از روش های آسان تر استفاده کند. اما بهتر است برای آموختن بیشتر تمامی مطالب این بخش را به عملی انجام دهید. در این صورت متوجه خواهید شد که کدام روش برای شما کاربردی یا آسان‌تر است. سپاس از اینکه تا پایان این مطلب با ما همراه بودید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید