تار کردن قسمتی از عکس در فتوشاپ

تار کردن قسمتی از عکس در فتوشاپ

قابلیت تار کردن قسمتی از عکس در فتوشاپ، برای برخی موارد لازم و ضروری می‌باشد. در این پست از تدوین باما به آموزش این مورد خواهیم پرداخت. در مواقعی که قصد داریم اطلاعات محرمانه را پنهان کنیم، یا زمانیکه نمی‌خواهیم چهره‌ی فردی در تصویر پیدا باشد. این روش حتی برای مواقعی که می‌خواهیم سوژه را بیشتر از بک گراند نشان دهیم نیز کاربردیست. فتوشاپ نیز یکی از بهترین و کاربردی‌ترین نرم‌افزارهای ویرایش عکس خواهد بود و امکانات زیادی را برای انجام این کار دارد. حال برای این پنهان‌کاری می‌توانیم روی سوژه افکتی قرار دهیم یا از روش تار کردن یا موزاییکی کردن استفاده کنیم.

 در نهایت باید طوری آن را پوشش دهیم که جزئیات ظریف دیده نشود. روش های مختلفی برای تار کردن موضعی در فتوشاپ وجود دارد. اما استفاده از هر کدام بسیار ساده و کاربردی خواهد بود. از جمله این روش ها استفاده از ابزار blur tool، استفاده از فیلتر Blur و… می‌باشد. با این شیوه می‌توان متن یا هر بخش دیگری را در تصویر مات یا به اصطلاح بلِر نمود. بلِر کردن در زبان عامیانه و به اشتباه بلور نیز گفته می‌شود. استفاده از فیلتر کاربردی Gaussian Blur برای همین موضوع می‌باشد. پس طبق اصول و مراحل گفته شده در این مطلب عمل کنید تا نتیجه نهایی تصویر شما مطلوب باشد.

آموزش تار کردن موضعی تصویر در فتوشاپ

اگر بخواهیم ابتدا به طور خلاصه توضیح دهیم، در این آموزش اول بخشی را که قصد داریم تار شود با ابزار Marquee Tool و یا Lasso Tool انتخاب می‌کنیم. سپس از منوی Filter و گزینه‌ی Blur استفاده می‌کنیم. در نهایت نیز تنظیمات میزان تار کردن را اعمال می‌کنیم. حال به سراغ انجام کار در آموزش فتوشاپ می‌رویم.

مطالب پیشنهادی  آموزش ساخت واترمارک در فتوشاپ و قرار دادن لوگو روی عکس

شروع کار با Marquee Tool

ابتدا با کمک کلیدهای ترکیبی Ctrl + O عکس موردنظرتان را با انتخاب مسیر در فتوشاپ باز کنید. سپس به سراغ منوی‌ سمت چپ فتوشاپ بروید ابزار، ابزار انتخاب مستطیلی‌شکل یا Rectangular Marquee Tool را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید ابزار دایره‌ای شکل Elliptical Marquee Tool را انتخاب کنید. شرت‌کات این دو حالت، کلید M می‌باشد. اما آخرین گونه‌ای که استفاده شده برایتان فعال می‌شود. برای استفاده از این ابزار روی نقطه‌ای کلیک کنید و با درگ کردن آن یک مستطیل، مربع یا بیضی ترسیم کنید. این ترسیم را به گونه‌ای انجام دهید که بخش دلخواه انتخاب شود.

استفاده از منوی Filter

در مرحله‌ی بعد به منوی Filter مراجعه کنید و سپس گزینه‌ی Blur را انتخاب نمایید. اکنون پنجره‌ی Gaussian Blur برای شما نمایان خواهد شد. عملکرد این پنجره به گونه‌ای است در مرکز تار شدن بیشتر می‌باشد و در لبه‌ها تار شدن را کمتر مشاهده می‌کنید. برای تغییر شعاع یا Radius می‌توانید از اسلایدر پایین پنجره کمک بگیرید. هچنین می‌توانید با تایپ کردن اعداد را کم و زیاد کنید تا به میزان تاری مطلوب خود دست یابید. در صورت لزوم روی آیکون زوم کلیک کنید. با انجام آن پیش‌نمایش بزرگ‌تر می‌شود و درک بهتری از میزان مات شدن تصویر دارید. در انتهای تغییرات نیز بر روی دکمه‌ی OK کلیک کنید تا شاهد افکت تار شدن بر روی عکس خود باشید.

استفاده از منوی Filter

تار کردن با حالت‌های مختلف Blur

در گزینه‌ی Filter> Blur می‌توانید ده نوع مختلف از انواع تارکردن را مشاهده کنید. برخی از آنها عملکردی ساده دارند و با کمک یک نوار لغزنده، میزان تاری را تنظیم می‌کنند. اما برخی دیگر عملکردی متفاوت دارند. در این بخش چند نمونه از گزینه‌های  Blur را آموزش می‌دهیم.

مطالب پیشنهادی  بهترین برنامه فتوشاپ عکس برای موبایل

تار کردن با Lens Blur

از این گزینه می‌توان برای تار کردن صورت استفاده کرد. هدف ما از این ابزار این است که فکوس را بیشتر بر روی چهره یا سوژه‌ای دیگر قرار دهیم.

استفاده از Field Blur

زمانی که قصد دارید پس زمینه عکس خود را محو کنید بهتر است از این گزینه استفاده نمایید. ابتدا یک سنجاق (پین) را در جایی قرار می دهد که تاری در آن قسمت به وجود می آید. هم اکنون شما می توانید یک سنجاق دیگر اضافه کنید و میزان تاری را روی عدد صفر تنظیم نمایید. حال ناحیه‌ای که سنجاق اول بر روی آن قرار دارد تار شده و قسمتی که سنجاق دوم را مشخص کردید واضح و آشکار خواهند بود.

قابلیت Spin-Blur

در این روش ناحیه‌ای تار شده که توسط دایره تعریف می شود و مانند حرکت جسمی که در حال چرخش است همانندسازی می‌شود. اما برای دست‌یابی به این قابلیت باید یک لایه ماسک بسازید. سپس سوژه خود را در پیش زمینه قرار دهید. در فوتوشاپ 2018 این کار بسیار ساده‌تر خواهد بود. دلیل آن هم وجود ابزار select و mask در فوتوشاپ می‌باشد.

گزینه Iris Blur

این گزینه می‌تواند یک دایره را در ناحیه موردنظر فوکوس نگه دارد تا بقیه تصویر تار شود. شما نیز می توانید شکل و اندازه دایره و همچنین میزان تاری آن را تغییر دهید.

تاری با Tilt-Shift Blur

این نوع تاری در بالا و پایین عکس ایجاد می‌شود. مشابه همان روشی است که دوربین های شیب دار قرار می‌دهند تا تار شود و برای صحنه های کوچک ساختگی از آن استفاده می‌کنند. در این قسمت می‌توانید اندازه و چرخش تاری را تغییر دهید. همچنین می‌توانید بر روی شدت آن نیز مانور دهید.

مطالب پیشنهادی  روش‌های کسب درآمد از فتوشاپ

تاری با Tilt-Shift Blur

گزینه‌ ی Path-Blur

با این مورد می توانید از Route-Blur برای کشیدن یک مسیر تار استفاده کنید. این گزینه همانند یک توهم، حرکت در تصویری ثابت را ایجاد می‌کند.

سخن نهایی

در این مطلب با تار کردن قسمتی از عکس در فتوشاپ آشنا شدیم. یکی از فیلترهای پرکاربرد برای انجام این کار گزینه Blur می‌باشد. البته این گزینه، شامل موارد زیادی است که از پرکاربردترین آنها در این مطلب یاد کردیم. هر یک از موارد را به طور کلی شرح دادیم و دانستیم که چه کاربردی دارد. تار کردن قسمتی از عکس می‌تواند جذابیت زیادی را به تصویر هدیه کند. در بخش اول مراحل دقیق و نحوه‌ی استفاده از فیلتر را آموزش دادیم اما در معرفی دیگر قسمت‌ها باید طبق بخش اول عمل کنید. برخی از این گزینه‌ها حالت تاری و برخی دیگر حالت موزاییکی به تصویر می‌دهد. در صورتی که به مهارت‌های دیگری همچون آموزش پریمیر و آموزش افترافکت علاقه مندید، می‌توانید به بخش‌های مربوطه مراجعه کنید. همچنین می‌توانید سوالات خود را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید