ادیت عکس کودک در فتوشاپ

ادیت عکس کودک در فتوشاپ

در این بخش از تدوین باما قصد داریم، ادیت عکس کودک در فتوشاپ را بیاموزیم. از آنجا که والدین دوست دارند تصاویر کودکان خود را در لحظه‌های خاص و واکنش‌های خاص ثبت کنند، پس از عکس‌برداری به دنبال ادیت مناسب برای جذاب‌تر کردن عکس کودک خود هستند. اما ادیت این تصاویر نیازمند یادگیری نرم افزار فتوشاپ است. این نرم افزار با قابلیت‌های بسیاری زیادی که دارد می‌تواند ابزارهای مختلفی را در اختیار شما قرار دهد. قطعا می‌توان گفت نرم افزار فتوشاپ بهترین و حرفه‌ای‌ترین برنامه برای ویرایش تصاویر است. به همین خاطر ادیتورهای ماهر با این نرم افزار کار می‌کنند.

گرچه نمی‌توان مواردی همچون ژست کودک را به صورت کامل تغییر داد. زیرا این موارد باید از همان ابتدا (یعنی در محل عکس‌برداری) رعایت شود. اما تصاویر خوبی که از نورپردازی مناسبی برخوردارند، قابل ارتقا و بهبود سازی هستند. پس فراموش نکنید که اصلاح، افزودن المان‌ها و جلوه‌های ویژه را می‌توان اضافه کرد. اما مواردی که نیازمند تجهیزات مناسب عکاسی بوده یا تصاویری که مشکلات بزرگی دارند، شاید قابل تغییر نباشند. در ادامه به سراغ آموزش فتوشاپ می‌رویم تا ادیت عکس کودک و نوزاد را بیاموزیم.  

تبدیل عکس کودک به آتلیه‌ای

برخی از والدین انتظار دارند، هر فرآیندی که در آتلیه ها انجام می شود با انجام یک ویرایش ساده به دست آورند. در صورتی که این انتظار از پایه اشتباه است. زمانی ادیت شما به ادیت آتلیه‌ای نزدیک می‌شود که شما برخی از نکات همچون نورپردازی صحیح، ایجاد بک گراند، کیفیت دوربین مناسب و… را رعایت کنید. در صورتی که بخواهید یک عکس ساده بی کیفیت را (که نورپردازی مناسبی ندارد) ادیت کنید، نباید انتظار تصویر آتلیه‌ای داشته باشید. البته منظور ما این نیست که آن عکس را ویرایش نکنید. چرا که با ادیت هر عکسی بهبود پیدا می‌کند. اما شاید همچون عکس آتلیه‌ای واضح و با کیفیت نباشد. برای ادیت عکس کودک در فتوشاپ باید مطابق مراحل زیر پیش بروید.

مراحل ادیت عکس کودک

از لحاظ فنی یا تخصصی، عکس‌های کودکان را باید به نحوی ویرایش کرد که دچار تغییرات زیادی نشوند. ادیت چهره کودک نباید از حالت طبیعی خارج شود و باید بر اساس استانداردهای طبیعی باشد. مراحل کار این ادیت:

 1. انتخاب عکس: ابتدا باید عکس مورد نظر خود را انتخاب کنید. بهتر است از عکس‌های شاد و رئال استفاده نمایید.
 2. کنتراست و روشنایی: اولین تغییرات باید در جهت کنتراست و روشنایی تصویر باشد. پس در وهله‌ی اول این موارد را تنظیم کنید تا عکس جلوه‌ی بهتری داشته باشد.
 3. حذف عناصر اضافی: در گام بعدی عناصر اضافی تصویر را حذف می‌کنیم تا اشیا پس‌زمینه، جلوه سوژه را کاهش ندهد. برای انجام این کار می‌توانید از ابزار حذف یا برش کمک بگیرید.
 4. افزودن افکت‌ها و فیلترها: برای آنکه جلوه‌ی منحصر به فردی به عکس کودکان دهید، می‌توانید  از افکت‌ها و فیلترها استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد این موارد می‌تواند موجب مصنوعی شدن تصاویر کودکان شود.
 5. افزودن متن یا آرت: اضافه کردن متن‌های دلخواه یا آرت‌های خلاقانه می‌تواند تصاویر شما را بهبود دهد و به اصطلاح آن را شخصی سازی کند.
 6. تنظیمات رنگ: در صورت لزوم باید رنگ تصویر یا سوژه را بررسی و تنظیم نمایید.
 7. بازبینی و ذخیره: مرحله آخر ذخیره سازی تصویر است. البته قبل از ذخیره سازی، تصویر را به دقت مشاهده کنید تا همه‌ی مراحل ویرایش به صورت کامل انجام شده باشد. سپس با فرمت مناسب ذخیره سازی را انجام دهید.
 8. انتخاب تصویر: ابتدا باید تصویر موردنظر خود را انتخاب کنید. برای آلبوم کودکان بهتر است از تصاویری انتخاب کنید که صورت او شاد و طبیعی باشد.
 9. روشنایی و کنتراست: در مرحله دوم باید کنتراست و روشنایی عکس را به درستی تنظیم کنید‌. بهتر است مطمئن شوید که صورت کودک روشن و واضح است.
مطالب پیشنهادی  آموزش اضافه کردن زبان فارسی به فتوشاپ

تکنیک‌های ویرایش عکس کودک

یکی از مهم‌ترین موارد ادیت عکس کودک در فتوشاپ، استفاده از تکنیک‌های ویرایش عکس است که این تکنیک‌ها می‌توانند در جذابیت عکس شما تاثیرگذار باشند. همچنین می‌توانند عکس‌ها را زنده و جذابتر نمایان کنند.

 1. تکنیک اول: همانطور که گفتیم تنظیم رنگ‌ها و کنتراست یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند جزئیات صورت کودکان را بهتر نشان دهد. برای این تنظیم می‌توانید از منوی Filter گزینه‌ی Camera Raw Filter را انتخاب کنید. با کمک این پنجره می‌توانید تغییرات زیادی در این زمینه ایجاد نمایید.
 2. تکنیک دوم: دومین تکنیک برای نورپردازی می‌باشد. در این بخش با تعدیل نورها و سایه‌ها در عکس می‌توانیم بازتابی از شادابی تصویر را ایجاد کنیم. در این تکنیک باید به نورپردازی صورت کودک توجه ویژه‌ای داشته باشید.
 3. تکنیک سوم: حذف دیتیل‌ها، سومین کاری است باید برای ویرایش عکس کودک انجام دهید. در برخی مواقع پس از عکس‌برداری متوجه خواهید شد که دیتیل‌های تصویر، بیش از حد بوده و سوژه به درستی خودنمایی نمی‌کند. در این شرایط تنها می‌توان از طریق ادیت اقدام نمود و دیتیل‌ها را با ابزاری مناسب حذف کرد.

نکات مهم ویرایش عکس کودک

همانطور که در آموزش پریمیر نکات مهمی برای ویرایش ویدیو وجود دارد؛ در ادیت تصویر نوزاد یا کودک نیز، نکات و اصولی را باید رعایت کرد. این نکات شامل:

 • حفظ جزئیات مهم عکس: پیش‌تر نیز اشاره کردیم که از تدوین زیاد بپرهیزید چرا که ممکن است جزئیات مهم عکس را از دست بدهید و دیگ جذابیتی در تصویر شما باقی نماند. پس به هنگام ویرایش مراقب حفظ جزئیات تصویر خود باشید.
 • حفظ رنگ‌های طبیعی عکس: دومین نکته مهم برای ویرایش تصویر این است که رنگ‌های طبیعی و رئال را حفظ نمایید. توجه داشته باشید که تنظیم صحیح رنگ‌ها منظور ما نیست. زیرا تنظیمات صحیح می‌توانند سبب افزایش کیفیت و جذابیت عکس شوند. منظور ما تغییر کلی رنگ‌های تصاویر استف آن هم زمانی که انجام آن برای ویرایش تصویر لازم نیست.
 • استفاده از ابزارهای مناسب: نکته‌ی نهایی استفاده از ابزارهای مناسب برای ادیت عکس کودک در فتوشاپ است. دنیای فتوشاپ سرشار از امکانات، قابلیت‌ها و ابزارهایی است که یک ادیتور باید با همه‌ی آنها آشنا باشد. زمانی که از ابزارهای درست برای هر تغییر استفاده کنید، شاهد نتیجه‌ی لذت بخشی خواهید بود.
مطالب پیشنهادی  زیبا سازی عکس با فتوشاپ

مزایای استفاده از فتوشاپ برای ویرایش عکس کودک

در ابتدا شاید برای افراد تازه کار سخت و دشوار باشد که عکس نوزاد و یا کودک را با فتوشاپ ادیت کنند، اما پس از مدتی متوجه خواهند شد که بهترین گزینه استفاده از این نرم افزار است. زیرا فتوشاپ حرفه‌ای ترین برنامه برای ویرایش تصاویر است و بیشترین امکانات را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. همانطور که برای ساخت استوری موشن یا موشن گرافیک آموزش افترافکت بهترین گزینه است. در فتوشاپ می‌توان:

 • کیفیت عکس نوزاد را ارتقا داد
 • ظاهری نرم و تازه برای عکس کودک ایجاد کرد
 • پس‌زمینه‌های افسانه‌ای و تخیلی به تصاویر کودکان اضافه کرد
 • پس زمینه‌های ناخواسته را ویرایش یا حذف نمود
 • فرآیند ویرایش را سریع‌تر انجام داد
 • لکه‌ها و نقاط تاریک ناخواسته و مخرب از تصاویر نوزاد یا کودک حذف کرد
 • توازن رنگ سفید و رنگ‌های دیگر تصویر را تنظیم کرد
 • ظاهری براق و صیقلی برای تصویر نوزاد و کودک ایجاد نمود

ابزارهای مهم ادیت عکس کودک

در این بخش قصد داریم چندین ابزار مهم و کاربردی را به شما معرفی کنیم که در ادیت عکس کودک در فتوشاپ لازم و ضروری است.

ابزار Clone Stamp

این ابزار را می‌توانید در جعبه ابزار سمت چپ صفحه‌ی فتوشاپ پیدا کنید. با کمک Clone Stamp می‌توان از قسمت موردنظر در تصویر برداشت و به قسمتی دیگر اضافه کرد. در اصل بخش انتخاب شده و برای شما کپی می‌کند و جایگزین بخش ناخواسته خواهد کرد.

ابزار Hue and Saturation

برای یافتن آن باید به منوی Image بروید و گزینه Adjustment را انتخاب کنید. سپس می‌توانید پنجره‌ی Hue and Saturation را مشاهده نمایید. پس از باز شدن این پنجره می‌توانید تنظیمات رنگ بخش یا کل تصویر را دستکاری کنید.

مطالب پیشنهادی  تار کردن قسمتی از عکس در فتوشاپ

ابزار Crop Tool

تنظیم اطراف تصویر با این ابزار انجام می‌شود. زمانی که قصد دارید عکس کودک را ویرایش کنید، در صورت لزوم حذف نواحی اضافی را با ابزار Crop انجام دهید. استفاده از این ابزار بسیار آسان بوده و در اصل مرزهای کادری تصویر را مشخص می‌کند.

ابزار Spot Healing Brush Tool

زمانی که قصد دارید لکه گیری تصویر یا حذف اجسام ناخوسته کوچک را به سرعت انجام دهید، بهتر است از این ابزار استفاده کنید. برای استفاده از این ابزار کافیست روی نقطه موردنظر کلیک کنید. به سرعت موارد ناخوسته ناپدید می‌شوند.

ابزار Dodge Tool

این ابزار همچون براشی روشن کننده عمل می‌کند. با انتخاب آن و کشیدن بر روی بخشی از تصویر خواهید دید که آن بخش اندکی از دیگر بخش‌ها روشن‌تر می‌شود. اما بر خلاف عملکرد این ابزار، ابزار Burn Tool است که بخش انتخاب شده‌ی شما را تیره‌تر می‌کند. یعنی با کشیدن این براش می‌توانید بخش انتخاب شده‌ی خود را بدون دردسر تیره کنید.

کلام آخر

در این مطلب آموختیم که چگونه ادیت عکس کودک در فتوشاپ را انجام دهیم. این کار می‌تواند بسیار آسان و عالی انجام شود. به شرط آنکه با کمی آموزش و تمرین پیش بروید و تصاویر به دقت ادیت کنید. اگر بخواهیم این مطلب را به صورت خلاصه به شما ارائه دهیم، باید از ابتدای آن بگوییم که تبدیل عکس کودک به آتلیه‌ای چگونه انجام می‌شود. در بخش مربوطه توضیح دادیم که در بیشتر مواقع انجام این کار ممکن نخواهد بود. اما در صورتی که هر عکس را در فضای فتوشاپ قرار دهیم، با اندکی تغییرات آن عکس بهبود می‌یابد.

 پس فراموش نکنید که آموختن فتوشاپ برای هر شرایط و تغییری مناسب است. حتی شما می‌توانید با آموختن این مهارت به صورت حرفه از فتوشاپ کسب درآمد کنید. برای آنکه با روش‌های این کار آشنا شوید، بهتر است از مقاله‌ی روش‌های کسب درآمد از فتوشاپ دیدن کنید. در صورتی که با سوال یا چالشی در زمینه مهارت‌های فتوشاپ مواجه شدید، می‌توانید در بخش نظرات همین مطلب با ما در میان بگذارید. ما نیز در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما عزیزان خواهیم بود.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید